Przeskocz do treści

Ciąża geriatryczna – co to jest i jakie ryzyko się z nią wiąże?

Termin ciąża geriatryczna oznacza, że mamą zostanie kobieta powyżej 35 roku życia. W związku ze zwiększonym ryzykiem powikłań i nieprawidłowego przebiegu konieczne jest, by ciężarna pozostawała w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i regularnie wykonywała badania kontrolne. Poniżej podpowiadamy, co to jest ciąża geriatryczna oraz jak zadbać o siebie i malucha.

Spis treści:

Ciąża geriatryczna – co to jest?
Ciąża geriatryczna – z jakim ryzykiem się wiąże?
Ciąża geriatryczna, czyli świadoma decyzja kobiety o ciąży
Ciąża geriatryczna – jak dbać o siebie i dziecko?

Ciąża geriatryczna – co to jest?

Z ciążą geriatryczną mamy do czynienia, gdy przyszła mama ukończyła 35 rok życia. Badania wskazują, że obarczona jest większym ryzykiem powikłań, niż ciąża poniżej tego wieku. Z biologicznego punktu widzenia największe szanse na poczęcie i poród bez komplikacji mają kobiety między 20 a 30 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że starsze kobiety nie mogą zachodzić w ciążę i cieszyć się macierzyństwem.

Ciąża geriatryczna – z jakim ryzykiem się wiąże?

W ciąży geriatrycznej częściej pojawiają się powikłania. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu lub poronienia.

Ciąża geriatryczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia wad genetycznych lub wrodzonych u dziecka i jego zbyt niską masą urodzeniową.
Ciąża powyżej 35 roku życia może być narażona na trudny przebieg porodu. Ze względu na obniżoną płodność kobiety, zmniejsza się także szansa na poczęcie.

Mimo to wiek nie jest przeciwskazaniem do zajścia w ciążę, więc kobiety nie powinny rezygnować z późnego macierzyństwa. Różne powikłania ciążowe czy wady genetyczne płodu mogą pojawić się również u młodszych mam. Należy podkreślić, że przy ciąży geriatrycznej zachodzi zwiększone ryzyko powikłań, ale nie ma pewności, że się pojawią.

Ciąża geriatryczna, czyli świadoma decyzja kobiety o ciąży

Mimo że kobiety wiedzą, co to jest ciąża geriatryczna i z jakim ryzykiem się wiąże, świadomie podejmują decyzję o macierzyństwie. Jest to wynik zmian, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Obecnie kobiety pragną zapewnić dziecku godziwy byt i bezpieczną przyszłość. Zwracają szczególną uwagę na ukończenie edukacji i rozpoczęcie pracy zawodowej. Na zostanie mamą decydują się, gdy mają pewność, że są w stanie sprostać wszystkim potrzebom dzidziusia, co przekłada się również na lepszą opiekę lekarską w czasie ciąży.

Meghan Markle, Nicole Kidman, Halle Berry, Celine Dion, Justyna Steczkowska, Małgorzata Kożuchowska – to tylko niektóre z kobiet, które podjęły decyzję o późnym macierzyństwie.

Ciąża geriatryczna – jak dbać o siebie i dziecko?

Z każdym rokiem wzrasta doświadczenie specjalistów w opiece nad kobietami w ciąży po 35 roku życia, dlatego też ciąża geriatryczna nie musi oznaczać trudności i niepowodzeń.

Konieczne jest stałe monitorowanie zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Zaleca się wykonywanie zwiększonej liczby badań, również nieinwazyjnych badań genetycznych, które pozwalają na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u płodu już na wczesnym etapie ciąży. To z kolei pozwala na podjęcie właściwych kroków umożliwiających wprowadzenie skutecznych metod leczenia.

Ciąża geriatryczna wymaga, by kobiet zwróciła szczególną uwagę na dietę. Musi ona zapewniać mamie i dziecku wszystkie niezbędne składniki i witaminy. Z lekarzem warto skonsultować przyjmowanie preparatów uzupełniających ewentualne niedobory. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu – również skonsultowane ze specjalistą. Tak jak w przypadku każdej innej ciąży, zakazane jest stosowanie jakichkolwiek używek.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy