Upadek w ciąży - możliwe powikłania i wskazane postępowanie Przeskocz do treści

Jakie mogą być konsekwencje upadku w ciąży? Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Wypadki zdarzają się każdemu. Może do nich dojść także w trakcie ciąży. Nie zawsze możemy ustrzec się przed takimi sytuacjami jak upadek. W ciąży może on być jednak znacznie bardziej niebezpieczny. Powikłania po upadku zwykle pojawiają się u kobiet w trzecim trymestrze oraz po upadku na brzuch w ciąży. Zobacz, jak powinnaś się zachować w takiej sytuacji!

Spis treści:

1. Upadek w ciąży a potencjalne niebezpieczeństwo
2. Konsekwencje upadku w ciąży
3. Upadek w ciąży a wizyta u lekarza

Upadek w ciąży a potencjalne niebezpieczeństwo

Każda ciężarna po upadku zwykle panikuje. Taki wypadek nigdy nie jest czymś dobrym, ale nie zawsze mamy powody do obaw i niepokoju. Stres nigdy nie służy naszemu dziecku. Należy więc jak najszybciej się uspokoić i spróbować racjonalnie ocenić sytuację.

Po upadku należy ocenić przede wszystkim, jaka część ciała ucierpiała. Upadek na brzuch w ciąży jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczny. Upadek w ciąży na pupę czy na kolana jest mniej groźny dla mamy i dziecka. Może on jednak prowadzić do pewnych powikłań, dlatego po takim wypadku warto dokładnie obserwować swoje ciało.

Na to, jak niebezpieczny jest upadek, wpływa także stopień zaawansowania ciąży. Upadek w 3 trymestrze ciąży grozi największymi powikłaniami, ponieważ dziecko nie jest już wtedy zbyt dobrze chronione. Wcześniej ściany macicy są jeszcze dość grube i schowane w obrębie kości miednicy, dlatego upadek w pierwszym trymestrze ciąży jest najmniej niebezpieczny. Płynie z tego jeden wniosek – im w bardziej zaawansowanej ciąży przydarzył nam się upadek, tym gorzej może się on skończyć
Kobiety w ciąży po upadku powinny zwrócić uwagę także, na co upadły. Upadek ze schodów w ciąży może stwarzać największe zagrożenie.

Konsekwencje upadku w ciąży

Poważniejsze upadki w ciąży mogą mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. Najczęściej są one przyczyną odwarstwienia się łożyska oraz wyzwolenia skurczów macicy. W skrajnych przypadkach upadek może prowadzić także do poronienia i śmierci dziecka.

Upadek w ciąży a wizyta u lekarza

Upadek w ciąży nie zawsze oznacza konieczność wizyty u lekarza. Ciężarne po upadku powinny odwiedzić go natychmiast, jeśli są w trzecim semestrze ciąży lub upadły bezpośrednio na brzuch. W innych przypadkach nie musi to być niezbędne.

Jeśli naszego upadku nie możemy zaliczyć do tych niebezpiecznych, to przez kilka dni powinnyśmy po prostu obserwować swoje ciało. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się następujące symptomy:

● Bóle brzucha
● Tkliwość brzucha
● Wzdęty brzuch
● Zawroty głowy i omdlenia
● Ogólne osłabienie
● Gorączka
● Plamienie
● Krwawienie z dróg rodnych
● Twardnienie macicy

Jeśli zauważyłyśmy którykolwiek z tych symptomów, to powinnyśmy udać się do lekarza. W innym przypadku możemy porozmawiać z lekarzem o upadku podczas kolejnej wizyty kontrolnej.

3.2/5 - (9 głos / głosy)
3.2/5 - (9 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy