Bóle podbrzusza w 15. tygodniu ciąży – kiedy powinnaś się martwić?
Na różnych etapach ciąży pojawić mogą się rozmaite dolegliwości. W 15 tygodniu wiele ciężarnych skarży się na bóle podbrzusza. Objaw ten może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich są błahe, ale są też takie, które świadczyć mogą o pewnych komplikacjach. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży i kiedy jest to powód do niepokoju!
Spis treści:
- Potencjalne przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży
- Kiedy ból podbrzusza powinien nas zaniepokoić?
Potencjalne przyczyny bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży
Od samego początku ciąży kobieca macica zaczyna się rozszerzać, aby mogło zmieścić się w niej dziecko. W 15 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się już między spojeniem łonowym a pępkiem. Dla porównania już kilka tygodni później będzie ono na wysokości pępka. Tak intensywny proces wzrostu może u kobiety powodować ból, który porównywalny jest do ciągnięcia. Jest to szczególnie częste u kobiet w pierwszej ciąży. Tego typu ból podbrzusza nie jest groźny, dlatego nie musimy konsultować go z lekarzem.
Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży spowodowane mogą być również przez zaparcia. Jest to bardzo częsta przypadłość. Nie są one groźne. Możemy spróbować poradzić sobie z nimi samodzielnie poprzez regularną aktywność fizyczną oraz nawadnianie organizmu. Jeśli problem nie ustępuje, to warto skonsultować się z lekarzem. Przepisze on nam odpowiedni preparat. Same pod żadnym pozorem nie powinnyśmy przyjmować leków na zaparcia.
Kiedy ból podbrzusza powinien nas zaniepokoić?
Ból podbrzusza w 15 tygodniu ciąży to zwykle nic złego. Musimy jednak obserwować swój stan i monitorować, czy nie pojawiają się inne niepokojące objawy. Ból podbrzusza z lekarzem należy skonsultować w przypadku, gdy występuje on razem z:
- Plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych
- Gorączka
- Omdlenie
- Zawroty głowy
- Wymioty
- Ból podczas oddawania moczu lub stolca
Takie objawy mogą współwystępować z bólem podbrzusza w różnych przypadkach. W 15 tygodniu ciąży przyczyną takiego stanu najczęściej jest:
- Poronienie – w jego trakcie pojawia się ból podbrzusza oraz krwawienie z dróg rodnych
- Przedwczesne oddzielenie się łożyska – w tym przypadku pacjentki skarżą się na kłujące bóle podbrzusza, którym towarzyszy ból pleców i tkliwość macicy
- Infekcja dróg moczowych – jej głównym objawem jest piekący ból podczas oddawania moczu
- Choroby układu pokarmowego – w ich trakcie wraz z bólem podbrzusza pojawiają się mdłości, wymioty i biegunka