Bezpłodność u mężczyzn - na czym polega i jakie są jej przyczyny? Przeskocz do treści

Bezpłodność u mężczyzn – to musisz wiedzieć

Za problemy z poczęciem dziecka mogą odpowiadać bezpłodność lub niepłodność. Chociaż wiele osób wciąż myli te pojęcia, wcale nie oznaczają tego samego. Bezpłodność jest trwała, a niepłodność – odwracalna. Czym jeszcze różnią się te stany i jakie są ich przyczyny?

Bezpłodność u mężczyzn – na czym polega?

Bezpłodność jest trwałą niezdolnością do posiadania biologicznego potomstwa, której nie da się wyleczyć. Oznacza to, że osoba bezpłodna nie ma możliwości poczęcia dziecka w sposób naturalny.

Szansą na posiadanie dziecka jest w tym przypadku adopcja lub zabieg in vitro z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców.

Przyczyny bezpłodności u mężczyzn to np. brak jąder

Bezpłodność u mężczyzn może być spowodowana przede wszystkim trwałym uszkodzeniem lub brakiem narządów rozrodczych – jąder czy nasieniowodów. Może do niej dojść na przykład w czasie wypadku, operacji czy innego urazu mechanicznego.

Czasami mężczyzna rodzi się bez narządów płciowych lub może mieć ich niedorozwój. Bezpłodność u mężczyzn może być również wynikiem przebytej wcześniej (np. w dzieciństwie) choroby i niebezpiecznych powikłań.

Niepłodność u mężczyzn – na czym polega?

O niepłodności mówi się wtedy, gdy para ma problem z poczęciem dziecka mimo regularnego (3-4 razy w tygodniu) współżycia bez żadnej antykoncepcji. Jest to stan odwracalny, który najczęściej wymaga diagnostyki i leczenia. Parze zwykle udaje się począć i urodzić zdrowe dziecko w sposób naturalny, a jeśli nie – wyjściem jest in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych.

Przyczyny niepłodności męskiej to m.in. zła jakość nasienia

Mogą odpowiadać za nią np. nieprawidłowy styl życia, zaburzenia hormonalne, przegrzanie jąder czy narażenie mężczyzny na szkodliwe czynniki (m.in. chemikalia). Kłopoty z płodnością powodują też wady anatomiczne narządów rodnych, obecne infekcje czy niektóre leki. Nie bez znaczenia są też czynniki psychologiczne, np. duży stres.

Za problemy z poczęciem dziecka nierzadko odpowiadają też uwarunkowania genetyczne, m.in. mutacja genu CFTR, w wyniku której nasieniowody mogą być niedrożne.

Leczenie niepłodności męskiej jest zależne od przyczyny

Być może konieczne będą jedynie zmiana diety i rezygnacja z używek, by poprawić jakość nasienia. W niektórych przypadkach sprawdzi się terapia farmakologiczna, a w innych – leczenie chirurgiczne. Przy problemach genetycznych najlepiej poradzić się genetyka, a tych natury emocjonalnej – psychologa lub seksuologa.

Przeczytaj więcej: Przyczyny, diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej

5/5 - (5 głos / głosy)
5/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy