Badanie dopochwowe w ciąży – na czym polega? Kiedy wykonać?
W ciąży konieczne wykonanie jest badania dopochwowego, a konkretnie USG. Na początku ciąży nie wykonuje się go przez brzuch, ale właśnie jako badanie dopochwowe. Może nam ono wiele powiedzieć o zdrowiu naszego maluszka. Jak się je wykonuje? Kiedy najlepiej wykonać badanie dopochwowe w ciąży? Zobacz w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Jak się wykonuje badanie dopochwowe w ciąży?
- Kiedy wykonać badanie dopochwowe w ciąży?
- Czy badanie dopochwowe w ciąży jest bezpieczne?
Jak się wykonuje badanie dopochwowe w ciąży?
Badanie dopochwowe w ciąży to USG transwaginalne. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu możemy kontrolować rozwój dziecka w łonie matki. Dzięki niemu lekarz ocenia budowę dziecka, pracę jego serca, ilość płynu owodniowego, a także budowę i lokalizację łożyska. Na samym początku ciąży służy ono także do wykluczenia ciąży pozamacicznej i określeniu liczby pęcherzyków ciążowych.
Badanie dopochwowe w ciąży wykonuje się za pomocą specjalnej podłużnej głowicy, na którą nakłada się osłonkę. Do badania pacjentka musi być rozebrana od pasa w dół i mieć opróżniony pęcherz moczowy. Zwykle do wykonania USG należy położyć się w pozycji na wznak. W trakcie badania obraz z macicy kobiety będzie widoczny na monitorze. Pacjentka będzie więc mogła przez cały czas obserwować swoje dziecko.
Kiedy wykonać badanie dopochwowe w ciąży?
Badanie dopochwowe wykonuje się jedynie na początku ciąży. Przyjmuje się, że po 10 tygodniu USG wykonuje się już przez powłoki brzuszne. Na początku ciąży dziecko jest jeszcze za małe, żeby lekarz mógł dokładnie ocenić jego rozwój w badaniu wykonywanym przez brzuch. Wyjątkiem są bardzo szczupłe pacjentki. W ich przypadku badanie od razu może być wykonywane przez brzuch.
Badanie dopochwowe czasem musi być wykonywane po 10 tygodniu ciąży. Dzieje się tak, gdy lekarz potrzebuje dokładniejszego obrazu. Nie musi to oznaczać nic złego. Czasami po prostu nasz maluszek tak się ułoży, że lekarz nie jest w stanie się mu przyjrzeć w USG wykonywanym przez brzuch.
Czy badanie dopochwowe w ciąży jest bezpieczne?
Ciężarne obawiają się, że badania dopochwowe w ciąży mogą zrobić krzywdę dziecku. Nie ma jednak takiej możliwości. Badanie to jest całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka. Głowica do dróg rodnych pacjentki wprowadzana jest na tyle płytko, że nie dotyka naszego dziecka. Nie ma więc nawet najmniejszego ryzyka, że uszkodzi ona płód.