Aktywność fizyczna przed ciążą
Nawet najmniejsza aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na płodność i ułatwia poczęcie dziecka. Co więcej, ciało w dobrej kondycji pozwala łatwiej przejść ciążę i poród, a później także również do formy. Jeśli planujecie ciążę, postawcie na codzienną aktywność, np. bieganie czy jogę. Zrezygnujcie natomiast z bardzo intensywnych ćwiczeń.
Dlaczego warto zadbać o aktywność fizyczną przed ciążą
Jaki rodzaj aktywności fizycznej wybrać
Z jakiej aktywności przed ciążą zrezygnować
Aktywność fizyczna przed ciążą – dlaczego warto?
Ruch korzystnie wpływa przede wszystkim na kondycję i wydolność całego organizmu, wzmacniając go i poprawiając krążenie. Co więcej, aktywność fizyczna dotlenia wszystkie tkanki. Dzięki temu ciało będzie lepiej przygotowane do ciąży i porodu. Łatwiej będzie również wrócić do dobrej formy wtedy, gdy dziecko przyjdzie na świat.
Co bardzo ważne, sport powoduje wyzwalanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Rozładowuje również stres i łagodzi napięcie, co w wielu przypadkach pozwala począć dziecko. Dlaczego? Często zdarza się tak, że silny stres i niepokój powodują blokadę psychiczną, która uniemożliwia zajście w ciążę. Mogą również wpływać na cykl miesiączkowy kobiety i potencję u mężczyzny. Wspólna aktywność fizyczna to również okazja do zbliżenia się do siebie i spędzenia razem czasu poza domem.
Aktywność fizyczna przed ciążą – co wybrać?
Wybierając aktywność fizyczną przed ciążą najlepiej kierować się kilkoma kryteriami. Ruch powinien być przede wszystkim przyjemnością. Nie może być również zbyt intensywny i wymagający. Warto postawić na swoją ulubioną dyscyplinę albo wybrać taką, którą da się uprawiać również w ciąży. Najlepiej sprawdzą się spacery na świeżym powietrzu, jogging oraz joga czy pilates. Możecie wybrać również basen albo ćwiczenia cardio na siłowni czy zajęcia taneczne. Ćwiczenia powinny angażować całe ciało, jednak nie nadwyrężać mięśni.
Zobacz najnowsze artykuły:
Aktywność fizyczna przed ciążą – z czego zrezygnować?
Przed ciążą przyszła mama powinna zrezygnować z bardzo intensywnych treningów, ponieważ mogą zaburzyć produkcję hormonów, a nawet zahamować owulację. Mogą powodować również odwrotny skutek od zamierzonego, czyli zwiększać poziom stresu.
Mężczyźni powinni unikać natomiast wszelkich sportów, które narażają męskie narządy płciowe na uraz. Lepiej zrezygnować więc z różnego rodzaju sztuk walki, hokeja, futbolu amerykańskiego, jazdy konnej czy długich jazd na rowerze. Co więcej, zbyt intensywne ćwiczenia mogą zmniejszyć liczbę plemników i negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną.