Kiedy można zajść w ciążę? Ile dni po miesiączce?
Zajście w ciążę to nie taki łatwy proces. Szanse na zapłodnienie zależą przede wszystkim od fazy cyklu miesiączkowego, w którym właśnie znajduje się kobieta. Największe są one w trakcie owulacji i kilka dni po niej. Nie są one jednak zerowe w pozostałych dniach cyklu miesiączkowego. Może to wydawać się odrobinę niejasne, dlatego poniżej wyjaśniamy, jak długo po owulacji można zajść w ciążę i ile dni po okresie można zajść w ciążę!
Spis treści:
1. Kiedy można zajść w ciążę po okresie?
2. Czy można zajść w ciążę po owulacji?
Spis treści
Kiedy można zajść w ciążę po okresie?
Cyklicznie w kobiecym organizmie dochodzi do zmian, które warunkują płodność i przygotowują organizm do zajścia w ciążę. Jest to cykl miesiączkowy. W jego trakcie dochodzi do zmian w obrębie endometrium (błony śluzowej macicy) i środowisku pochwy. Zmianom podlegają także piersi, temperatura ciała oraz nastroje. Cykl miesiączkowy powinien trwać 28 dni. Jest to jednak książkowa wartość. Za prawidłowy uznaje się cykl, który trwa 21-35 dni.
Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy – menstruację, fazę folikularną, owulację oraz fazę lutealną. To właśnie one warunkują płodność kobiety i to od nich głównie zależy, w którym dniu cyklu można zajść w ciążę.
Największe szanse na zapłodnienie kobieta ma w trakcie fazy owulacji. Dochodzi wtedy do uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Ma ona miejsce na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Faza ta trwa tylko 24 godziny. Łatwo jest więc ją przegapić. A czy można zajść w ciążę po owulacji? Jest to bardzo możliwe szczególnie w trakcie pierwszych kilku dni fazy lutealnej. Jednak to, ile dni po owulacji można zajść w ciążę, jest bardzo indywidualną kwestią.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile dni po miesiączce można zajść w ciążę. W przypadku zdrowej kobiety prawdopodobieństwo zapłodnienia nigdy nie jest zerowe. Każdego dnia cyklu może dojść do zapłodnienia, nawet jeśli szanse na to są niewielkie.
Czy można zajść w ciążę po owulacji?
Każda kobieta może samodzielnie określić, kiedy jej szanse na zajście w ciążę są najwyższe. Jest to najprostsze w przypadku książkowych, 28-dniowych cykli miesiączkowych. W takim wypadku owulacja zawsze wypada 14 dni po rozpoczęciu krwawienia miesiączkowego. Jeśli nasz cykl jest dłuższy lub krótszy, to we wskazaniu daty owulacji pomoże nam jedna z poniższych metod:
● Kalkulator dni płodnych – jest to internetowe narzędzie, które szybko obliczy nam przybliżoną datę następnej owulacji. W tym celu podać musimy jedynie datę rozpoczęcia ostatniego krwawienia miesiączkowego oraz uśrednioną długość cyklu miesiączkowego.
● Mierzenie temperatury ciała – wzrost płodności wiąże się również ze wzrostem temperatury ciała. W trakcie owulacji wzrasta ona o około 0,2°C i utrzymuje się na takim poziomie przez 2-3 dni. Aby zauważyć taki wzrost, temperaturę należy mierzyć codziennie zaraz po przebudzeniu.
● Obserwacja śluzu w pochwie – zmienia się on w trakcie cyklu miesiączkowego. W dni płodne przypomina on białko jaja kurzego, jest przejrzysty i ciągnący się. W pozostałe dni jest on biały, gęsty i nierozciągliwy.
Pamiętajmy, że żadna metoda monitorowania owulacji nie daje 100% pewności. W cyklu miesiączkowym może dochodzić do przesunięć na skutek takich czynników jak np. stres czy picie alkoholu. Należy mieć to na uwadze w trakcie starań o dziecko.