Jak powinna dbać o siebie kobieta w ciąży? Poradnik Przeskocz do treści

Poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie: praktyczne wskazówki

Ciąża to czas, kiedy należy wyjątkowo o siebie zadbać. Styl życia ciężarnej ma ogromny wpływ na to, jak rozwinie się jej dziecko. Może on stworzyć maluszkowi prawidłowe warunki do rozwoju lub wręcz przeciwnie – wywołać groźne dla jego zdrowia powikłania. Przedstawiamy więc poradnik dla przyszłych mam, jak dbać o siebie. Znajdziesz w nim cenne rady dotyczące stylu życia w ciąży.

Spis treści:

  1. Przede wszystkim zdrowie odżywianie
  2. Sięgaj po książki o ciąży i książki dla przyszłych mam
  3. Zadbaj o aktywność fizyczną

Przede wszystkim zdrowie odżywianie

Twoja dieta w ciąży ma niezwykle duże znaczenie. Właściwe odżywianie może zapewnić Twojemu dziecku prawidłowe warunki do rozwoju, a zła dieta może doprowadzić do powikłań. Nieprawidłowe odżywianie grozi nawet przedwczesnym porodem i poronieniem.

Dieta kobiety ciężarnej powinna być przede wszystkim zbilansowana oraz pełna witamin i składników odżywczych. Każdy Twój posiłek powinien zawierać źródło białka, zdrowego tłuszczu oraz węglowodanów. Najlepiej, aby każdy z nich zawierał warzywa lub owoce. Unikać powinnaś słodyczy, napojów gazowanych, fast-foodów oraz produktów wysokoprzetworzonych.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wypełnić dzięki diecie. Konieczna może być więc suplementacja. Najważniejsze jest suplementowanie kwasu foliowego, które może uchronić Twoje dziecko przed wadami cewy nerwowej.

Sięgaj po książki o ciąży i książki dla przyszłych mam

Oczekiwanie na dziecko to ekscytujący czas, ale także bardzo stresujący. W końcu jesteśmy odpowiedzialni za bezbronną istotę. Nerwy są tu całkowicie zrozumiałe. Możemy jednak spróbować je nieco zmniejszyć poprzez zwiększanie swojej wiedzy na temat ciąży i macierzyństwa. Znajdziemy ją w książkach dla przyszłych mam. Zawierają one informacje o ciąży, przygotowaniu do porodu, rozwoju dziecka oraz opieki nad noworodkiem. Warto, aby po tego typu książki sięgnął również przyszły tata.

Zadbaj o aktywność fizyczną

W ciąży bardzo wskazana jest aktywność fizyczna. Jeśli tylko nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to możesz być aktywna. Najlepiej postaw na mniej intensywne sporty, takie jak joga czy pływanie. Ciężarnym polecane są także specjalne ćwiczenia rozciągające przygotowujące ciało do porodu.
Jeśli obawiasz się aktywności fizycznej w ciąży, to skonsultuj się z lekarzem. Sprawdzi on, czy sport na pewno nie zagraża Twojemu dziecku.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy