Żółtaczka noworodkowa się przedłuża? To może być zespół Gilberta

Żółtaczka noworodkowa się przedłuża? To może być zespół Gilberta

Zażółcenie skóry i gałek ocznych u noworodka jest najczęściej zjawiskiem naturalnym – występuje u ok. 60% maluchów urodzonych w terminie i u ok. 80% wcześniaków [1]). A co, jeśli żółtaczka noworodkowa się przedłuża? W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy to nie zespół Gilberta – schorzenie o podłożu genetycznym.

Na czym polega fizjologiczna żółtaczka u noworodka?

Polega na zażółceniu skóry i gałek ocznych malucha z powodu nadmiaru bilirubiny – pomarańczowoczerwonego barwnika. W pierwszych 10-14 dniach życia organizm dziecka może produkować go nawet 2 razy więcej niż organizm dorosłego [1], a ponadto na tym etapie wątroba nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, by sprawnie pozbywać się tej substancji.

Żółtaczka zwykle pojawia się u noworodka w 2. dobie życia, z największym nasileniem w dobach 3-5. Najczęściej samoistnie ustępuje po ok. 7 dniach u dzieci urodzonych w terminie i po ok. 14 dniach u wcześniaków [1].

Żółtaczka noworodkowa – to powinno zaniepokoić…

Pojawienie się żółtaczki w pierwszej dobie życia, zdecydowanie podwyższony poziom bilirubiny i/lub jej trwanie powyżej 7-14 dni – to objawy, które wskazują na żółtaczkę niefizjologiczną, która może mieć cięższy przebieg i może wiązać się z innym problemem zdrowotnym (np. zakażeniem, chorobą wątroby czy zespołem Gilberta).

Zobacz też: Bankowanie krwi pępowinowej – poznaj alternatywę

Żółtaczka noworodkowa się przedłuża? To może być zespół Gilberta [2]

Jest to schorzenie o podłożu genetycznym związane z nieprawidłowym metabolizmem wątroby i bilirubiny. Z powodu zmiany w genie UGT1A1 ten barwnik nie może zostać poprawnie wydalony (z moczem i kałem). To w konsekwencji nierzadko wywołuje przejściową żółtaczkę u osoby dorosłej, a u noworodka – właśnie przedłużenie żółtaczki noworodkowej.

Objawy zespołu Gilberta mogą pojawić się u noworodka, a później nie występować przez wiele lat. Schorzenie ujawnia się kolejny raz dopiero w wieku nastoletnim lub w wieku 20-30 lat.

Zespół Gilberta dobrze wykryć jak najszybciej

Schorzenie nie wiąże się z uszkodzeniem wątroby, jednak – gdy obecne są też inne czynniki, np. konflikt serologiczny czy choroba hemolityczna – może zagrażać zdrowiu malucha. Może też przyczyniać się do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka piersi, kamicę żółciową i inne schorzenia w przyszłości.

Organizm osoby z zespołem Gilberta może także nieprawidłowo przekształcać niektóre leki, również te z grupy popularnych (np. ibuprofen) [2] czy wykorzystywanych w anestezjologii.

To może skutkować wystąpieniem (lub nasileniem) działań niepożądanych bądź obniżeniem skuteczności. Aby leki były bezpieczne i skuteczne, lekarz przed podaniem jakiegokolwiek leku powinien być poinformowany o zespole Gilberta.

Ciekawy artykuł: Konflikt serologiczny – dowiedz się, na czym polega

Przedłużająca się żółtaczka – jak sprawdzić, czy to zespół Gilberta?

Zmiany w genach wykrywa się dzięki bezbolesnemu badaniu DNA, które daje wynik na całe życie (geny poddawane analizie nie zmieniają się). Przeprowadzenie badania u noworodka pozwala więc zyskać informację na przyszłość. Jeśli wiadomo, że u malucha obecny jest zespół Gilberta, można też zaplanować kolejną ciążę i poród właśnie pod kątem tego schorzenia (które może wystąpić też u następnego dziecka).

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie ciąży zespołu Gilberta u noworodka? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Źródła:
[1] A. Wasiluk, A. Polewko, A. Ozimirski, Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt, „Diagnostyka Laboratoryjna” 2012, 48 (4), 405–411.
[2] I. Jankowska, Żółtaczka ze zwiększonym stężeniem bilirubiny całkowitej i pośredniej u 14-letniego chłopca – choroba wątroby czy defekt kosmetyczny?, „Pediatria po Dyplomie” 2012, 16 (2), 83–85.

Żółtaczka noworodkowa się przedłuża? To może być zespół Gilberta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy