8 tydzień życia niemowlaka - co powinno potrafić już dziecko? Przeskocz do treści

8 tydzień życia niemowlaka – jak rozwija się wtedy maluszek?

Twoje dziecko w 8 tygodniu życia to już nie ten sam maluch, który niedawno przyszedł na świat. Staje się on coraz bardziej ciekawski i ma ogromną chęć poznawania świata. Możesz więc zauważyć u niego wiele nowych umiejętności. Sprawdź, jak dokładnie wygląda 8 tydzień życia niemowlaka!

Spis treści:

 1. 8 tydzień życia niemowlaka – co potrafi już dziecko?
 2. Jak wspierać rozwój życia niemowlaka w 8 tygodniu życia?
 3. 8 tydzień życia niemowlaka – karmienie
 4. 8 tydzień życia niemowlaka – skok rozwojowy

8 tydzień życia niemowlaka – co potrafi już dziecko?

Twój niemowlak w 8 tygodniu życia jest już 1-2 kilogramy cięższy niż w momencie narodzin. Ma on także coraz więcej nowych umiejętności.

Większość dzieci na tym etapie życia potrafi już:

 •  Podejmować próby odwrócenia główki w kierunku usłyszanego dźwięku
 •  Próbować utrzymać główkę w pionie
 •  Wyciągać rączki w kierunku zabawki
 •  Wkładać do buzi dłonie lub zabawki
 •  Prostować rączki w trakcie snu
 •  Zauważyć zniknięcie osób czy przedmiotów
 •  Chętnie się uśmiechać

Jak wspierać rozwój życia niemowlaka w 8 tygodniu życia?

Dla dziecka w 8 tygodniu życia najważniejsza jest bliskość rodziców. Nawiązujcie więc ze swoim maluszkiem jak najwięcej kontaktu. Dużo go noście, śpijcie razem, przytulajcie się i głaskajcie jego ciałko. Nie lekceważcie także prób nawiązywania przez niego kontaktu. Odwzajemniajcie uśmiech i mówcie do niego, gdy wydaje dźwięki. Dzięki temu dziecko będzie czuło się kochane i bezpieczne.

W 8 tygodniu życia bardzo ważne jest również układanie dziecka na brzuszku. Róbcie to jak najczęściej. Dzięki temu będzie on ćwiczył unoszenie główki, co wzmocni jego mięśnie. Leżenie na brzuszku ułatwi także usuwanie gazów z małego ciałka, co zmniejszy częstotliwość pojawiania się kolek.

8 tydzień życia niemowlaka – karmienie

Twoje dziecko w 8 tygodniu życia spożywać powinno jedynie mleko. Może to być mleko modyfikowane lub mleko z piersi. Na tym etapie życia ma ono zaspokajać u dziecka zarówno głód, jak i pragnienie, dlatego nie musimy podawać dziecku dodatkowo wody.

8 tydzień życia niemowlaka – skok rozwojowy

W 8 tygodniu życia Twoje dziecko będzie przechodziło przez drugi skok rozwojowy. Jest to okres intensywnego rozwoju układu nerwowego. Dziecko w tym czasie może być nieco bardziej drażliwe i płaczliwe niż zwykle. Czas ten zwykle jest dość trudny dla rodziców. Nieprzyjemne symptomy jednak szybko przeminą, a skok rozwojowy zaowocuje nowymi umiejętnościami.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy