29 tydzień życia dziecka - co powinien umieć Twój maluszek? Przeskocz do treści

29 tydzień dziecka – skok rozwojowy, umiejętności, żywienie

Twój maluch w 29 tygodniu życia jest już samodzielny i ciekawski. Chętnie eksploruje otaczającą go przestrzeń. Co chwilę zauważyć możesz u niego nowe umiejętności. Jakich? Jak dokładnie powinien przebiegać rozwój w 29 tygodniu życia? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

 1. Dziecko w 29 tygodniu życia – co już potrafi?
 2. 29 tydzień dziecka – skok rozwojowy
 3. 29 tydzień życia – żywienie dziecka
 4. 29 tydzień życia – jak wspomagać rozwój dziecka?

Dziecko w 29 tygodniu życia – co już potrafi?

Twój maluszek w 29 tygodniu życia zaczyna samodzielnie się poruszać poprzez pełzanie. Daje mu to wiele możliwości eksplorowania otaczającego go świata. Oprócz tego dziecko na tym etapie rozwoju powinno potrafić:

 •  Siedzieć bez podparcia przez krótką chwilę
 •  Turlać się
 • Dotykać swoje ciało i się nim bawić
 • Sprawnie manipulować przedmiotami w dłoni
 • Chwytać małe przedmioty za pomocą paluszków
 • Gaworzyć
 • Zmieniać natężenie swojego głosu
 • Reagować na swoje imię
 • Rzucać zabawkami
 • Reagować na znane melodie

29 tydzień dziecka – skok rozwojowy

Każde dziecko w trakcie swojego rozwoju przechodzi tzw. skoki rozwojowe. Są to okresy szczególnie intensywnego rozwoju układu nerwowego. W pierwszym roku życia jest ich aż siedem, a każdy z nich trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni. W tym czasie dziecko może być nieco bardziej rozdrażnione, ale po jego zakończeniu pojawi się wiele nowych umiejętności.

Dziecko w 29 tygodniu życia przeszło już przez 5 skoków rozwojowych. Przed pierwszymi urodzinami czekają go jeszcze dwa. Jednak kolejny skok rozwojowy rozpocznie się dopiero około 36 tygodnia życia, a ostatni będzie miał miejsce w 41 tygodniu.

29 tydzień życia – żywienie dziecka

W 29 tygodniu życia na dietę dziecka nie składa się już tylko mleko. Maluszek powinien przyjmować już inne pokarmy stałe. Stopniowo do jego diety należy włączać warzywa, produkty glutenowe, jaja, mięso i ryby. Pamiętajmy, żeby produkty wprowadzać powoli. Dzięki temu zauważymy, jeśli po podaniu któregoś z nich pojawi się reakcja alergiczna.

29 tydzień życia – jak wspomagać rozwój dziecka?

Jak najlepiej stymulować rozwój dziecka? Pozwolić mu swobodnie poznawać świat. Nie dawaj maluszkowi zbyt wielu zakazów. Pozwól mu pełzać, dotykać, eksplorować. Tak niewielka rzecz może stymulować wszechstronny rozwój dziecka. Najlepiej, aby maluszek spędzał jak najwięcej czasu na podłodze. W zasięgu jego wzroku możesz układać zabawki. Dzięki temu zachęcisz dziecko do aktywności.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy