Jakie jest znaczenie regularnych badań w trakcie ciąży?
Kobieta w ciąży powinna regularnie wykonywać badania kontrolne. Tylko w ten sposób może upewnić się, że jej maluszek na pewno rozwija się zdrowo i nic mu nie grozi. Znaczenie regularnych badań w trakcie ciąży jest więc ogromne. Kobieta ciężarna nie powinna pomijać żadnego testu. Sprawdź, jakie dokładnie badania należy wykonać w trakcie ciąży!
Spis treści:
Badanie USG
USG to jedno z podstawowych badań wykonywanych w ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno ono zostać wykonane przynajmniej trzy razy. Jednak u większości pacjentek USG jest wykonywane na każdej wizycie kontrolnej.
USG jest badaniem nieinwazyjnym. Polega ono na przyłożeniu do brzucha ciężarnej głowicy, która emituje ultradźwięki. Pozwala to na uzyskanie na monitorze obrazu dziecka. Jest on na tyle dokładny, że lekarz może ocenić, jak rozwija się maluszek.
Badania prenatalne
Przeprowadzenie badań prenatalnych w ciąży ma ogromne znaczenie. Są to niesamowite narzędzia diagnostyczne, które pozwalają na wykrycie wad wrodzonych u jeszcze nienarodzonego dziecka. Dzięki nim możemy wykryć m.in. zespół Downa. Są więc zalecane każdej kobiecie ciężarnej.
Badania prenatalne dzieli się na nieinwazyjne i inwazyjne. Na początku diagnostyki zawsze wykonuje się testy z pierwszej grupy. Może być to biochemiczny test PAPP-A czy badanie wolnego płodowego DNA, takie jak jest Prenatal testDNA. Jest to bardzo czułe badanie. Jego czułość wynosi aż 99%.
Inwazyjnych badań prenatalnych nie wykonuje się u każdej ciężarnej. Są one przeprowadzane dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku badania nieinwazyjnego. Najczęściej wykonywanym badaniem tego typu jest amniopunkcja. Wykonuje się ją poprzez pobranie próbki płynu owodniowego.
Badania laboratoryjne
Wykonywanie badań laboratoryjnych w ciąży ma ogromne znaczenie dla regularnego monitorowania zdrowia dziecka i jego mamy. Dzięki nim lekarz może szybko wykryć ewentualne komplikacje i zacząć im przeciwdziałać. Niektóre z badań laboratoryjnych, takie jak morfologia krwi czy badanie moczu, muszą zostać przeprowadzone kilkukrotnie. Inne z kolei wystarczy wykonać raz. Do takich badań zaliczamy testy w kierunku cytomegalii, toksoplazmozy i innych chorób zakaźnych.