Nieinwazyjne badania prenatalne - czy warto zrobić je w ciąży? Przeskocz do treści

Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne? Bezpieczeństwo i korzyści diagnostyki prenatalnej

Nieinwazyjne badania prenatalne to bardzo potężne narzędzie diagnostyczne. Dzięki nim jeszcze przed porodem można wykryć u dziecka wady wrodzone. Są one wykonywane przez większość przyszłych mam. Dlaczego? Co jest takiego w tych badaniach? Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Nieinwazyjne badania prenatalne – czym są?
  2. Nieinwazyjne badania prenatalne – propozycje testów
  3. Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne?

Nieinwazyjne badania prenatalne – czym są?

Nieinwazyjne badania prenatalne to testy wykonywane w ciąży. Są to badania przesiewowe. Testy te pozwalają na wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia określonych wad wrodzonych u płodu. Jednakże, aby potwierdzić nieprawidłowy wynik, konieczne są dalsze badania.
Główną zaletą nieinwazyjnych badań prenatalnych jest ich bezpieczeństwo. Przeprowadza się je bez jakiejkolwiek ingerencji w środowisko płodu. Nie ma więc ryzyka rozwoju powikłań. Dzięki temu przyszli rodzice mogą mieć pewność, że badania te nie niosą za sobą zagrożeń dla zdrowia dziecka.

Nieinwazyjne badania prenatalne – propozycje testów

Przykłady nieinwazyjnych badań prenatalnych to:

  • USG genetyczne – jest to badanie obrazowe przeprowadzane za pomocą przyłożenia głowicy do ciążowego brzuszka. Dzięki niemu wykryć możemy takie schorzenia, jak zespół Downa czy wady serca.
  •  Test PAPP-A – to badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi matki, która analizowana jest pod kątem stężenia hormonu PAPP-A. Dzięki temu wykryte mogą zostać trzy najczęstsze trisomie – zespół Downa, zespół Edwradsa oraz zespół Patau.
  •  Badania wolnego płodowego DNA (testy NIPT) – są to bardzo czułe badania, w których analizowane jest DNA płodowe. Potrzebna jest do tego próbka krwi matki. Na jej podstawie wykryć można wiele różnych wad wrodzonych u płodu.

prenatal testdna

Czy warto robić nieinwazyjne badania prenatalne?

Największe zalety nieinwazyjnych badań prenatalnych to:

  •  Bezpieczeństwo – testy te nie ingerują w środowisko płodu, dlatego nie wiążą się z ryzykiem rozwoju powikłań. Są więc bezpieczne dla matki i dziecka.
  • Wczesne wykrywanie wad wrodzonych – dzięki tym badaniom można wykryć je już od 10. tygodnia ciąży.
  •  Poczucie spokoju – w przeważającej większości przypadków badania te nie wykazują żadnych nieprawidłowości, co pozwala przyszłym rodzicom mieć pewność, że ich dziecko urodzi się zdrowe.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy