Zakrzepica w połogu – czy zdajesz sobie sprawę z ryzyka? Przeskocz do treści

Zakrzepica w połogu – czy zdajesz sobie sprawę z ryzyka?

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań w czasie ciąży jest podwyższone. Warto jednak wiedzieć, że nie maleje ono wraz z porodem. Zaraz po narodzinach staje się ono… nawet wyższe! Zakrzepica w połogu – czyli podczas ok. 6-tygodniowego okresu powrotu kobiecego organizmy do stanu sprzed ciąży – to niestety temat wciąż za rzadko poruszany. Co powinnaś więc o niej wiedzieć? Sprawdź!

Zakrzepica w połogu – problem, o którym mało się mówi

W pierwszym tygodniu połogu ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest najwyższe[1], z czego warto zdawać sobie sprawę. Zakrzepica może wiązać się bowiem z groźnymi powikłaniami – m.in. zatorem płucnym. Tymczasem w połogu dochodzi do ponad połowy wszystkich zatorów! [1]

Zatorowość płucna polega natomiast na zwężeniu albo całkowitym zablokowaniu tętnicy płucnej przez skrzep – a to zagraża życiu. Zator objawia się zwykle bólem w klatce piersiowej, dusznościami, czasami także gorączką czy kaszlem.

Zobacz też: Antykoncepcja hormonalna – sprawdź, czy jest dla Ciebie

Czy to zakrzepica? Objawy zakrzepów

Niestety mówi się, że nawet 2/3 przypadków zakrzepicy może nie dawać widocznych objawów [2]. Takie osoby dowiadują się o obecności zakrzepów dopiero wtedy, gdy pojawią się powikłania (np. właśnie zator).

A co z pozostałymi osobami, u których objawy występują? Skrzepliny zwykle powstają w nogach i objawiają się obrzękiem, bólem od kolan w dół, ociepleniem kończyny, zasinieniem i/lub zaczerwienieniem skóry, większą wrażliwością na dotyk… Jeśli wystąpią u Ciebie takie objawy, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Ciekawy artykuł: Planujesz ciążę? Sprawdź poziom homocysteiny

Dodatkowe czynniki ryzyka – nie lekceważ ich

Połóg podwyższa ryzyko zakrzepicy i powikłań. Staje się ono jeszcze wyższe u tych kobiet, które narażone są na dodatkowe czynniki. Jakie? Między innymi otyłość i nadwagę, papierosy, długie unieruchomienie czy niedawny zabieg (również cesarskie cięcie).

Istotnym czynnikiem są także predyspozycje genetyczne do nadkrzepliwości krwi, czyli trombofilia wrodzona. Duża liczba kobiet – szczególnie gdy w rodzinie wystąpiła zakrzepica lub po poronieniu – przeprowadza badanie pod kątem wrodzonej trombofilii przed ciążą. To pozwala podjąć odpowiednie działania w jej czasie i podczas połogu, a więc i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy.

Niestety im więcej czynników ryzyka zachorowania na zakrzepicę, tym staje się ono wyższe.

Zakrzepica w połogu – profilaktyka jest ważna

Po konsultacji z lekarzem wiele kobiet stosuje specjalne pończochy lub rajstopy uciskowe. Jeśli masz możliwość, postaraj się też pamiętać o regularnym nawadnianiu, spacerach (wystarczą po domu) i unikaniu siedzenia/leżenia w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Jeśli jesteś narażona na dodatkowe czynniki ryzyka – np. masz trombofilię wrodzoną lub jesteś po cięciu cesarskim – lekarz może przepisać Ci dodatkowo leki, które rozrzedzą krew. Czasami są stosowane przez kilka dni, innym razem przez cały połóg.

To może Cię zainteresować: Trombofilia wrodzona – na czym polega i jak ją zdiagnozować?


Źródła:

[1] M. Kostrubiec, N. Niewęgłowska, P. Pruszczyk, Profilaktyka zatorowości płucnej w ciąży i połogu, „Ginekologia Polska” 2010, Tom 81, nr 1.

[2] P. Rzepecki, K. Głogowska, T. Chojnacki, Zakrzepica a nowotwór: Praktyczny poradnik dla pacjentów, http://www.onkologia.pl/assets/pdf/Poradnik_zakrzepica_a_nowotwor.pdf, dostęp: 26.09.2018.


autor: Agnieszka

zdjęcie: ©tabakpolska/pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (5 głos / głosy)
5/5 - (5 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy