Jak zbudować silną więź z noworodkiem? Cztery sposoby dla młodych rodziców
Pierwsze miesiące życia są bardzo ważne dla zbudowania silnej więzi z dzieckiem. Dzięki niej maluch będzie się czuł bezpieczny i kochany. Warto więc zatroszczyć się o to szczególnie w okresie noworodkowym. Ale jak zbudować silną więź z noworodkiem? Sprawdź cztery sprawdzone sposoby dla młodych rodziców!
Spis treści:
Karmienie piersią
Karmienie piersią to nie tylko sposób dostarczania pożywienia maluszkowi, ale także świetna metoda budowania więzi między matką a dzieckiem. Ssanie piersi przez dziecko stymuluje wydzielanie hormonu przywiązania, zwanego oksytocyną. Jest kluczowe dla rozwoju więzi emocjonalnej. W okresie poporodowym oksytocyna ma bardzo ważne zadanie. To właśnie ona umożliwia matce reagowanie na potrzeby dziecka nawet w sytuacjach zmęczenia. Dodatkowo może ona zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Dotyk
Więź emocjonalną z dzieckiem rozwijamy przede wszystkim poprzez bliskość fizyczną. Każda jej forma kontaktu zbliża Was do siebie. Staraj się więc regularnie przytulać, głaskać i masować swojego maluszka. Znajdujcie czas na bliskość tak często, jak to możliwe. Ta bliskość wyzwala oksytocynę, która przynosi spokój zarówno Tobie, jak i dziecku. Dotyk jest więc niezmiernie istotny dla Was obojga.
Bliskość fizyczna to nie tylko pieszczoty i przytulanie. To także noszenie dziecka. Twój maluszek bardzo tego potrzebuje. Nie słuchaj więc złotych rad, według których “przyzwyczaisz je”. Noszenie dziecka może ułatwić specjalna chusta, która zapewni Ci wygodę. Dodatkowo unikniesz bólu pleców, który może pojawić się z upływem czasu.
Mówienie do dziecka
Twój noworodek nie ma jeszcze pojęcia, co dokładnie do niego mówisz. Mimo tego powinnaś robić to jak najczęściej. Twój głos uspokaja dziecko i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Staraj się więc mówić do maluszka jak najczęściej. Z czasem zacznie Ci on odpowiadać na swój sposób.
Reaguj na płacz
Płacz to jedyny sposób komunikacji Twojego dziecka. Maluch w ten sposób informuje Cię o swoich potrzebach, takich jak głód czy potrzeba bliskości. Musisz więc na niego reagować. Inaczej dziecko poczuje się nieważne. Reagowanie na płacz da mu poczucie, że jego potrzeby są istotne. Zdecydowanie wzmocni to jego poczucie bezpieczeństwa.