USG genetyczne - kiedy najlepiej zrobić badanie? Przeskocz do treści

USG genetyczne – kiedy wykonać? Na czym polega?

USG genetyczne to badanie pozwalające monitorować stan zdrowia dziecka w łonie matki. Dzięki niemu można wykryć m.in. rozszczep podniebienia, wady serca, a nawet zespół Downa. Jest ono całkowicie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy, dlatego zaleca się je każdej ciężarnej. Zobacz, na czym dokładnie polega USG genetyczne i kiedy wykonać to badanie!

Spis treści:

  1. USG genetyczne – na czym polega badanie?
  2. USG genetyczne – kiedy wykonać?
  3. Zły wynik USG genetycznego – co dalej?

USG genetyczne – na czym polega badanie?

USG genetyczne zalicza się do grona nieinwazyjnych badań prenatalnych. W jego trakcie lekarz może zauważyć u dziecka cechy świadczące o wadach wrodzonych. Dzięki niemu wykryć można m.in. rozszczep wargi i podniebienia, wady serca, zespół Downa czy zespół Turnera. Możliwe jest także zdiagnozowanie wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

USG genetyczne przeprowadza się tak, jak zwykłe USG. Jest ono jednak dużo dokładniejsze i zwykle trwa nieco dłużej. W jego trakcie dokładnie oceniania jest budowa dziecka. Lekarz dokonuje także kilku pomiarów, takich jak przezierność karkowa, długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL), kość udowa czy kość nosowa. Oceniane są także ruchy płodu oraz jego narządy wewnętrzne.

USG genetyczne – kiedy wykonać?

USG genetyczne jest badaniem zalecanym każdej ciężarnej. Rekomenduje to Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. W ciąży badanie to powinno zostać wykonane przynajmniej trzy razy. Jednak niektóre pacjentki decydują się na nie częściej.
Pierwsze USG genetyczne w ciąży powinno zostać wykonane między 11 a 14 tygodniem. Możemy wykonać je także wcześniej, ale nasz maluszek prawdopodobnie będzie jeszcze za mały, aby lekarz mógł mu się dokładnie przyjrzeć. W drugim trymestrze USG najlepiej jest wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży, a w trzecim trymestrze między 28 a 32 tygodniem. Tak wykonywane USG genetyczne pozwoli nam regularnie monitorować stan zdrowia naszego maluszka.

Zły wynik USG genetycznego – co dalej?

USG genetyczne nie jest jedynym istotnym badaniem prenatalnym w ciąży. Pacjentka powinna poddać się również nieinwazyjnemu badaniu z krwi mamy np. testowi NIPT czy testowi PAPP-A. Badania te są niezwykle cenne w diagnostyce płodu. Jednak ani USG genetyczne ani testy z krwi mamy nie są w stanie zdiagnozować choroby, a jedynie zwiększone ryzyko jej rozwoju. Potwierdzenie diagnozy możemy uzyskać, wykonując amniopunkcję, czyli badanie rozstrzygające.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy