Przeskocz do treści

Ciąża po 37 roku życia – szanse na dziecko i możliwe powikłania

Obecnie kobiety decydują się na pierwsze dziecko dużo później niż jeszcze 10 lat temu. Późne macierzyństwo wiąże się z wieloma zaletami, ale niesie ono za sobą także wiele zagrożeń. Im starsza kobieta, tym trudniej może być jej zajść w ciążę. Zwiększa się także ryzyko pojawienia się różnych powikłań. Co w przypadku ciąży w wieku 37 lat? Jakie są szanse na dziecko i możliwe powikłania? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Ciąża w wieku 37 lat a szanse na dziecko
  2. Możliwe powikłania w ciąży po 37 roku życia
  3. Jak przygotować się do ciąży po 37 roku życia?

Ciąża w wieku 37 lat a szanse na dziecko

Im kobieta jest starsza, tym jest mniej płodna. Szanse na ciążę maleją więc wraz z upływającym czasem. Szacuje się, że w wieku 30 lat kobieta ma około 20% szans na dziecko, a w wieku 35 lat już tylko 12%. Są to jednak tylko uśrednione statystyki. Niektóre Panie mogą oczywiście być bardziej płodne, a w konsekwencji mieć wyższe szanse na zajście w ciążę.

Kobiety po 37 roku życia są w stanie rodzić zdrowe dzieci. Starania o zajście w ciążę mogą trwać jednak nieco dłużej. Jeśli po półrocznych staraniach wciąż nie będzie skutku, to należy zgłosić się do poradni leczenia niepłodności. Tam zaopiekuje się nami lekarz, który zleci nam przeprowadzenie badań. Dzięki niej odkryje przyczynę problemów z poczęciem dziecka i zleci odpowiednie leczenie. W przypadku ciąż w wieku 37 lat zwykle zalecane są techniki wspomaganego rozrodu.

Możliwe powikłania w ciąży po 37 roku życia

Niestety tak późna ciąża oznacza też większe ryzyko powikłań. Kobiety już po 35 roku życia są dużo bardziej narażone na urodzenie dziecka z wadą genetyczną. Z takich ciąż dużo częściej przychodzą na świat dzieci z zespołem Downa, zespołem Edwardsa czy zespołem Patau.

Ciąża w wieku 37 lat to nie tylko większe ryzyko powikłań dla dziecka, ale także dla przyszłej mamy. Jest ona dużo bardziej narażona na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę ciążową oraz cholestazę ciążową. W ich przypadku zwiększa się także ryzyko przedwczesnego porodu oraz konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Jak przygotować się do ciąży po 37 roku życia?

Każda kobieta powinna przygotować się do ciąży. Jest to tym bardziej zalecane po 37 roku życia. Przede wszystkim należy sprawdzić swój stan zdrowia, wykonując odpowiednie badania. Dzięki temu zyskamy pewność, że ze strony naszego organizmu dziecku nic nie grozi. Warto również popracować nad swoim stylem życia. Przyszła mama powinna odstawić używki, dbać o dietę i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy