Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2017 r. - prekoncepcja.pl

15 października, Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku w USA i od 2005 roku w Polsce obchodzi się Dzień Dziecka Utraconego. To moment refleksji nad dziećmi, które odeszły zbyt wcześnie – często nawet zanim rodzice zdążyli je poznać. Na całym świecie organizowane są wtedy specjalne msze i spotkania, dzięki którym rodzice mogą dodać sobie otuchy i podzielić doświadczeniami

Dzień Dziecka Utraconego – obchodzony od niemal 30 lat

Pierwszy raz Dzień Dziecka Utraconego (w USA Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych) obchodzono w 1988 roku z inicjatywy Robyn Bear – matki, która poroniła aż 6 razy, nie odnajdując jednak odpowiedniego wsparcia i pomocy. W Polsce o konieczności uczczenia pamięci Dzieci Utraconych mówiło się już w 2004 roku, by rok później organizacja Dlaczego zapoczątkowała oficjalne obchody tego święta.

Dlaczego 15 października? Po pierwsze dlatego, że jedno z dzieci Robyn Bear zmarło właśnie tego dnia. Po drugie ciąża rozpoczęta 1 stycznia kończy się w połowie października.

Dzień Dziecka Utraconego – by pomóc rodzicom

W Polsce śmierć dziecka – szczególnie tego nienarodzonego – wciąż bywa tematem tabu. A przecież rodzice znajdujący się w takiej sytuacji potrzebują wsparcia, pomocy i zrozumienia otoczenia. Potrzebują także wspólnot, które pomogą im się otworzyć i podzielić doświadczeniem. Dzień Dziecka Utraconego to moment, w czasie którego zwraca się szczególną uwagę na konieczność podjęcia takich działań, by nieść rodzicom zbyt wcześnie zmarłych dzieci niezbędne wsparcie.

Rodzice po poronieniu – nie wszyscy znają swoje prawa

Tymczasem niezależnie od momentu utraty ciąży mogą pochować swoje dziecko, zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejść na skrócony urlop macierzyński (8 tygodni) i ubiegać się o zasiłek pogrzebowy (4000 złotych).

Żeby skorzystać z trzech ostatnich praw, niezbędne jest odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia. Ten dokument wydawany jest wtedy, gdy płeć dziecka jest znana. W przypadku poronienia po 16 tygodniu ciąży najczęściej wystarczą badania organoleptyczne. Jeśli jednak doszło do niego wcześniej, pomocne są genetyczne badania płci.

REKLAMA

Dzień Dziecka Utraconego jest właśnie jednym z momentów, kiedy prawa po poronieniu powinny być szczególnie propagowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy