Przeskocz do treści

Kiedy wraca okres po porodzie?

Okres po porodzie wraca w różnych momentach. U niektórych pojawi się on już po kilku tygodniach, a u innych do pierwszej miesiączki od porodu musi minąć rok. Od czego zależy, kiedy wraca okres po porodzie? Kiedy mogę się spodziewać pierwszej miesiączki? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Okres po porodzie – kiedy wraca?
  2. Od czego zależy, kiedy wraca okres po porodzie?
  3. Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?
  4. Okres po porodzie – ile trwa?

Okres po porodzie – kiedy wraca?

Po porodzie kobiecy organizm potrzebuje nieco czasu, aby się zregenerować i wrócić do normy sprzed ciąży. W tym czasie powraca równowaga hormonalna. Nazywamy to okresem połogu. Najczęściej trwa on około 2 miesięcy.

Okres po porodzie powinien wrócić właśnie w trakcie okresu połogu. Najczęściej ma to miejsce około 6 tygodni po porodzie. Nie jest to jednak reguła. U niektórych kobiet pierwsza miesiączka po porodzie pojawić może się nawet po roku. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Każdy organizm jest inny, dlatego niektóre kobiety potrzebują więcej czasu, aby po porodzie wrócić do równowagi hormonalnej.

Od czego zależy, kiedy wraca okres po porodzie?

To kiedy wraca okres po porodzie, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób karmimy nasze dziecko. Kobiety, które karmią piersią, mają wysoki poziom hormonu zwanego prolaktyną. Odpowiada ona za laktację. Wysokie stężenie prolaktyny wpływa również na brak krwawienia miesiączkowego.

Najczęściej przekłada się to na następujący czas powrotu miesiączki po porodzie:

  •  U kobiet, które nie karmią piersią, miesiączka pojawia się po około 6 tygodniach po porodzie
  •  U kobiet, które karmią mieszanie, miesiączka pojawia się po około 2-3 miesiącach po porodzie
  •  U kobiet, które karmią piersią, miesiączka pojawia się kilka miesięcy po porodzie lub dopiero po zakończeniu karmienia piersią

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?

Pierwsza miesiączka po porodzie może nieco się różnić od tych, które pojawiały się przed ciążą. U większości kobiet jest ona bardziej obfita. Część pacjentek skarży się również na większą bolesność w trakcie tego okresu. Nie jest to jednak reguła. U niektórych pacjentek miesiączka ta przebiega niemal bezobjawowo.

Okres po porodzie – ile trwa?

Pierwsza miesiączka po porodzie może być nieco dłuższa. Najczęściej trwa ona około tygodnia. Nie jest to jednak reguła. Długość pierwszej miesiączki po porodzie to również bardzo indywidualna kwestia.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy