Jak radzić sobie z napadami złości u małych dzieci? 4 strategie Przeskocz do treści

4 najlepsze strategie radzenia sobie z napadami złości u małych dzieci

Dzieci od pierwszych dni życia rozwijają się emocjonalnie. Na początku nie potrafią one jeszcze panować nad swoimi emocjami. Uczucia takie jak złość często więc wyrażają w nieodpowiedni sposób. Bardzo często pojawiają się u nich napady złości. Rodzice muszą nauczyć się je opanowywać. Sprawdź więc 4 najlepsze strategie radzenia sobie z napadami złości u małych dzieci!

Spis treści:

  1. Postaraj się zrozumieć emocje dziecka
  2. Ucz dziecko komunikacji
  3. Ustalcie granice
  4. Bądź dla dziecka wzorem
  5. Stosujcie techniki relaksacyjne

Postaraj się zrozumieć emocje dziecka

Żadna emocja nie pojawia się bez przyczyny. Mogą one być dość błahe lub bardziej poważne. Złość czy frustracja wywołana może być przez kłótnię z kolegą w przedszkolu, czy nie taki obiad, jaki akurat dzisiaj dziecko sobie życzyło. Napad złości pojawić może się nawet po zburzonej wieży z klocków. Postarajmy się więc zrozumieć, co czuje nasz maluszek. Obserwujmy go i reagujmy z empatią.

Ucz dziecko komunikacji

Małe dzieci nie potrafią jeszcze wyrażać swoich emocji poprzez słowa. Nie umieją także poradzić sobie z nimi w inny sposób. W konsekwencji pojawiają się u nich napady złości. Rodzice powinni więc jak najszybciej zacząć wspierać rozwój emocjonalny dziecka. Uczmy je, jak nazywać emocje oraz je wyrażać. Dzięki temu unikniemy wielu napadów złości.

Ustalcie granice

Dzieci do poczucia bezpieczeństwa potrzebują nie tylko miłości, ale także jasno ustalonych reguł. Musicie więc ustalić zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Dzięki temu dziecko szybko zrozumie, co jest dozwolone, a co nie. Takie jasno ustalone granice zmniejszą ryzyko pojawienia się napadu złości.

Bądź dla dziecka wzorem

Dzieci chłoną nasze zachowania jak gąbka. Nie mają pojęcia, jak powinny się zachowywać, dlatego biorą przykład z nas. Jeśli dajecie się ponosić złości, to Twoje dziecko też będzie tak robić. W jego głowie będzie to normalne i prawidłowe zachowanie. Staraj się więc panować nad swoimi emocjami i pokazuj dziecku, jak może sobie z nimi radzić.

Stosujcie techniki relaksacyjne

Proste techniki relaksacyjne mogą pomóc dziecku opanowywać emocje i tym samym uniknąć napadu złości. Nie są one skomplikowane. Wystarczy głębokie oddychanie albo prosta medytacja. Pamiętaj jednak, że Twojemu dziecku nie musi pasować każda technika relaksacyjna. Postarajcie się więc znaleźć takie, które będą mu odpowiadać.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy