Najlepsze sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Problemy z koncentracją dotyczą niemal każdego z nas. Mnogość docierających do nas bodźców zdecydowanie utrudnia skupienie uwagi. Nie omija to także najmłodszych. U nich jednak nieco łatwiej jest jeszcze poprawić koncentrację. Możemy robić to z własnego domu. Jak? Dowiesz się z naszego artykułu o najlepszych sposobach na poprawę koncentracji u dziecka w domu!
Spis treści:
- Jak rozpoznać problemy z koncentracją uwagi u dziecka?
- Sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Jak rozpoznać problemy z koncentracją uwagi u dziecka?
Problemy z koncentracją uwagi u dzieci mogą objawiać się w różny sposób. Przyjmować mogą one następujące formy:
- Wolne tempo pracy
- Częste robienie sobie przerw
- Szybka, ale niedokładna praca
- Rozkojarzenie i odbieganie od tematu
- Szybkie zniechęcenie i znudzenie
Przyczyną problemów z koncentracją uwagi najczęściej jest przebodźcowanie lub słaba motywacja. Mogą one jednak mieć także inne przyczyny, takie jak zła sytuacja w rodzinie, ograniczone zdolności intelektualne czy ADHD.
Sposoby na poprawę koncentracji u dziecka w domu
Do poprawy koncentracji u dziecka wcale nie potrzebujemy nowatorskich, oryginalnych zajęć. Proste czynności mogą przynieść tu ogromny efekty.
Koncentrację u dziecka możemy poprawić poprzez:
- Dostosowywanie poziomu trudności – jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie jeszcze z liczeniem do 20, to nie zaczynajcie nauki liczenia do 30. Lepiej wróćcie do nauki liczenia do 10 i stopniowo zwiększajcie poziom trudności.
- Ćwiczcie regularnie – lepiej robić coś częściej, a krócej niż dłużej i rzadziej.
- Ruszajcie się – dzieci nie lubią siedzieć w miejscu. Jeśli więc nie może usiedzieć przy stole, to zróbcie przerwę na kilka ćwiczeń ruchowych i dopiero wróćcie do wykonywanych czynności.
- Zmniejsz ilość rozpraszających bodźców – po co na biurku dziecka mają leżeć zabawki i inne rozpraszacze? Na czas nauki możecie je schować.
- Ograniczcie korzystanie z ekranów – telefon, tablet czy telewizor to świetna rozrywka. Nie służy ona jednak rozwojowi mózgu dziecka. Ograniczcie więc ją do minimum.
- Grajcie w memory – jest to świetny sposób na rodzinne spędzenie czasu, ale także na poprawę pamięci i koncentracji dziecka. Możecie wybrać także inne gry pamięciowe.
- Układajcie puzzle – pamiętaj jednak, aby ilość ich elementów była dostosowana do wieku dziecka.
- Wspólnie czytajcie – dziecko może czytać razem z Tobą lub śledzić palcem tekst linijka po linijce. Aktywność dostosuj do wieku maluszka.