Przeskocz do treści

Jak spać w ciąży? Czy warto zainwestować w specjalną poduszkę?

Jeśli zastanawiasz się, jak spać w ciąży, ten artykuł jest dla Ciebie. Istnieją bowiem takie pozycje do spania w ciąży, które są bezpieczne, niezależnie od trymestru. Jak spać w ciąży? Czy poduszka do spania dla ciężarnych to dobry zakup? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Jak spać w ciąży? Która pozycja jest rekomendowana?
2. Jak spać w ciąży? Która pozycja nie jest zalecana?
3. Jak spać w ciąży – 1 trymestr
4. Jak spać w ciąży – 2 trymestr
5. Jak spać w ciąży – 3 trymestr
6. Poduszka ciążowa – jak spać z tym akcesorium?

Jak spać w ciąży? Która pozycja jest rekomendowana?

Za pozycję do spania w ciąży, bezpieczną na każdym etapie po poczęciu jest uznawane spanie na boku [1] [2]. Jak spać w ciąży? Na lewym, czy na prawym boku? Według ekspertów, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma to większego znaczenia. Niektórzy sugerują jednak, że bardziej zalecane jest spanie na boku lewym [1].

Jak spać w ciąży? Która pozycja nie jest zalecana?

Jeśli chodzi o pozycje, które są niezalecane w ciąży, należy do nich [1] [2]:
• spanie na plecach — pozycja ta jest dozwolona jedynie na początkowym etapie ciąży, natomiast w drugim i trzecim trymestrze istnieje ryzyko ucisku macicy na naczynia krwionośne i co za tym idzie, zmniejszenia przepływu krwi oraz dopływu tlenu,
• spanie na brzuchu — podobnie jak w przypadku spania na plecach, pozycja ta jest dozwolona tylko na wczesnym etapie ciąży (w pierwszym trymestrze). Na dalszych etapach istnieje ryzyko ucisku naczyń krwionośnych i przez to zmniejszenia dopływu tlenu do organizmu.
Dodatkowo spanie na prawym boku w ciąży jest odradzane w następujących sytuacjach [1]:
• refluks lub zgaga u przyszłej mamy,
• zaawansowana ciąża.

Jak spać w ciąży – 1 trymestr

Wybór odpowiedniej pozycji do spania w ciąży jest w dużym stopniu zależny od etapu ciąży oraz wielkości płodu — te dwa czynniki decydują o tym, jak spać w ciąży. 1. trymestr to jedyny moment, kiedy ciężarna może spać w dowolnie wybranej pozycji, w tym również na plecach i na brzuchu [2].

Jak spać w ciąży – 2 trymestr

W 2. trymestrze, ze względu na powiększającą się macicę, należy przyjąć inną pozycję ciała do spania niż spanie na plecach lub na brzuchu. Bezpieczne dla dziecka i jego mamy jest spanie na boku prawym lub lewym [3].

Jak spać w ciąży – 3 trymestr

W 3. trymestrze, ze względu na powiększające się macicę, brzuszek mamy oraz wymiary dziecka, wskazane jest spanie na lewym boku [3].

Poduszka ciążowa – jak spać z tym akcesorium?

Specjalna poduszka do spania dla kobiet w ciąży może być bardzo pomocna w uzyskaniu odpowiedniej pozycji ciała do snu. To produkt, który na etapie ciąży wspiera kręgosłup i zmniejsza jego obciążenie podczas odpoczynku, a także przeciwdziała tworzeniu się obrzęków, żylaków i zakrzepów.

Natomiast po porodzie, może być wykorzystywany także do podtrzymania ciała podczas karmienia piersią. W szczególności polecane dla kobiet w ciąży są poduszki w kształcie rogala.

Jak spać z poduszką ciążową? Oto kilka wskazówek:

• podczas korzystania z poduszki ciążowej zalecane jest spanie na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach,
• poduszka do spania dla kobiety ciężarnej powinna zostać umiejscowiona pomiędzy kolanami.
Dokładna instrukcja korzystania z poduszki do spania w ciąży, wraz z ilustracjami, jest zawsze dołączona do opakowania. Natomiast w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Źródła:
1. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/sleep-solutions/pregnancy-sleep-positions/ [dostęp: 18.11.2022 r.]

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/spanie-w-ciazy-jakie-pozycje-do-spania-w-ciazy-sa-bezpieczne [dostęp: 18.11.2022 r.]

3. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/sleeping-positions-while-pregnant/ [dostęp: 18.11.2022 r.]

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy