Przeskocz do treści

Dni płodne po okresie – jak je obliczyć? Kiedy ma się dni płodne?

Wiedza na temat tego, kiedy przypadają dni płodne oraz jak obliczyć, kiedy kobieta ma dni niepłodne, jest przydatna zarówno podczas planowania potomstwa, jak i w sytuacji, gdy para chce się uchronić przed niechcianą ciążą. Kiedy występują dni płodne i niepłodne? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Aby obliczyć, kiedy są dni płodne u kobiety, konieczna jest znajomość cyklu menstruacyjnego
2. Kiedy kobieta ma dni płodne? Jak to wyznaczyć?
3. Po czym poznać dni płodne u kobiet?
4. Kiedy przypadają dni płodne po okresie?
5. Ile dni po okresie są dni niepłodne?

Aby obliczyć, kiedy są dni płodne u kobiety, konieczna jest znajomość cyklu menstruacyjnego

W wyznaczaniu tego, kiedy przypadają dni płodne, pomoże znajomość cyklu menstruacyjnego kobiet. Długość cyklu wynosi zwykle około 28-29 dni, dzieli się on na 4 fazy: menstruację, fazę folikularną, owulację oraz fazę lutealną [1]. Od tej zasady są wyjątki, ponieważ u niektórych kobiet cykl może być krótszy lub dłuższy, jest to kwestia indywidualna. Wiele zależy np. od równowagi hormonalnej, stanu zdrowia, stanu emocjonalnego itd.

Przyjmując, że kobieta ma regularne, 28-dniowe cykle menstruacyjne, za pierwszy dzień jest uznawany dzień wystąpienia krwawienia menstruacyjnego, następnie zaczyna się faza folikularna, która trwa do owulacji (około 13-14 dnia cyklu) [2]. Owulacja polega na uwolnieniu komórki jajowej, to właśnie wtedy może dojść do zapłodnienia. Ostatni etap, najdłuższy ze wszystkich to faza lutealna [2]. Jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, macica przygotowuje się do jej wydalenia razem z wyściółką endometrium. Kolejny cykl rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

Kiedy kobieta ma dni płodne? Jak to wyznaczyć?

W zrozumieniu cyklu menstruacyjnego oraz wyznaczeniu tego, kiedy ma się dni płodne, pomoże śledzenie cyklu w kalendarzu. W tym celu wystarczy notować każdorazowo wystąpienie krwawienia menstruacyjnego oraz zauważanych objawów w specjalny dzienniczku. Do dyspozycji są również bardziej nowoczesne metody, np. aplikacje do śledzenia cyklu. Korzystanie z nich znacznie ułatwia określenie momentu, kiedy występują dni płodne.

Po czym poznać dni płodne u kobiet?

Moment, kiedy kobieta ma dni płodne, jest dość łatwy do zauważenia. Charakterystyczne oznaki to zmiana konsystencji śluzu szyjkowego. Kiedy wypadają dni płodne, staje się on bardziej śliski, rozciągliwy oraz przejrzysty [3]. Wydzielina zwiększa swoją objętość, a jej konsystencja przypomina białko jaja kurzego [3].

Do śledzenia tego, kiedy kobieta ma dni płodne, można wykorzystać również test owulacyjny zakupiony w aptece. Tego typu domowe testy są bardzo proste w obsłudze, mierzą one poziom hormonów w moczu (w tym przypadku lutropiny).

Kiedy przypadają dni płodne po okresie?

Zakładając, że kobieta regularnie miesiączkuje, dni płodne zaczynają się około 10. dnia cyklu, przy czym szanse na zapłodnienie są największe około 13-17. dnia cyklu (w przybliżonym terminie owulacji) [4].

Dni płodne u kobiet
Dzień cyklu miesiączkowego Faza cyklu miesiączkowego Płodność
1 – 5 Folikularna nie
6 – 9 Folikularna nie
10 – 12 Folikularna tak (niska szansa na zapłodnienie)
13 – 17 Owulacja tak (wysoka szansa na zapłodnienie)
18 Faza lutealna tak (niska szansa na zapłodnienie)
19 – 28 Faza lutealna nie

Tabela 1. Dni płodne u kobiet. Opracowanie własne na podstawie: https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/209-kiedy-kobieta-jest-plodna

Ile dni po okresie są dni niepłodne?

Moment, kiedy kobieta ma dni niepłodne po okresie, przypada na czas po obumarciu komórki jajowej, około 19. dnia cyklu i trwa zwykle do zakończenia krwawienia menstruacyjnego [4]. Należy jednak pamiętać, że na termin owulacji oraz zmiany w cyklu miesiączkowym może wpływać wiele czynników. Istotny jest także czas przeżycia plemników w kobiecych drogach rodnych. Jeśli para współżyła bez zabezpieczenia w trakcie fazy folikularnej, a kobieta ma krótkie cykle menstruacyjne, męskie komórki rozrodcze mogą przetrwać do czasu owulacji i może dojść do zapłodnienia.

 

Źródła:

1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/menstrual-cycle [dostęp: 27.09.2022 r.]

2. https://www.yourperiod.ca/normal-periods/menstrual-cycle-basics/ [dostęp: 27.09.2022 r.]

3. https://www.healthline.com/health/womens-health/ovulation-symptoms [dostęp: 27.09.2022 r.]

4. https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/209-kiedy-kobieta-jest-plodna [dostęp: 27.09.2022 r.]

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy