Przeskocz do treści

Kiedy jest największa szansa na ciążę?

Każda para starająca się o dziecko chciałaby jak najszybciej zostać rodzicami. Szukają więc informacji, kiedy jest największa szansa na zapłodnienie. Wpływ na to ma przede wszystkim data współżycia seksualnego. Warto więc zainicjować zbliżenie w odpowiednim czasie, aby maluszek mógł pojawić się na świecie jak najszybciej. Kiedy są największe szanse na zajście w ciążę? Sprawdź!

Spis treści:

1. Dni płodne – szansa na zajście w ciążę
2. Dni płodne a szansa na ciążę – jak obliczyć, kiedy wypadają?
3. Szanse na zapłodnienie w dni płodne – metody obliczania
4. Jaka szansa na zajście w ciążę przy nieregularnych cyklach?

Dni płodne – szansa na zajście w ciążę

Zastanawiasz się, kiedy jest największa szansa na ciążę? W dni płodne kobiety! To właśnie wtedy dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. Para ma największe szanse na zajście w ciążę przez około 24 godziny od momentu uwolnienia jajeczka.

Szanse na zajście w ciążę w owulację są największe. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych dniach cyklu nie może dojść do zapłodnienia. Szansa na ciąże w dni płodne jest wysoka także na trzy dni przed owulacją i dwa dni po.

Dni płodne a szansa na ciążę – jak obliczyć, kiedy wypadają?

Dni płodne są bardzo proste do wyliczenia, jeśli miesiączkujemy regularnie. W przypadku 28-dniowego cyklu miesiączkowego owulacja występuje w 14 dniu. Jednak u większości kobiet cykl nie jest tak idealny. Warto więc potrafić obliczyć, jakie są szanse na zajście w ciążę w danym dniu.

W obliczeniu dni płodnych pomóc mogą nam dostępne w internecie kalkulatory. Możemy skorzystać także z bardziej tradycyjnych metod. Musimy jednak wcześniej poznać fazy cyklu miesiączkowego:

• Faza niepłodności względnej – rozpoczyna się ona w pierwszym dniu cyklu, czyli pierwszym dniu miesiączki. To właśnie wtedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Fazę niepłodności względnej rozpoznać możemy po lepkim śluzie. Jest to faza, w której szansa zajścia w ciążę nie jest najwyższa. Zapłodnienie jednak jest możliwe.
• Faza płodna – jest to faza, w której występuje owulacja. Szansa na zapłodnienie w dni płodne jest najwyższa. Faza ta trwa około 6 dni. Może być nieco wydłużona w przypadku kobiet, które mają dłuższe cykle miesiączkowe. W trakcie fazy płodnej śluz kobiety przypomina białko jaja – jest przeźroczysty i ciągnący.
• Faza niepłodności bezwzględnej – jest to okres po obumarciu komórki jajowej. Układ rozrodczy kobiety zaczyna się wtedy przygotowywać do kolejnych dni płodnych. W tej fazie cyklu szansa zajścia w ciążę jest niewielka, ale zapłodnienie nie jest niemożliwe.

Szanse na zapłodnienie w dni płodne – metody obliczania

Znając fazy cyklu możemy skorzystać z metod obliczania dni płodnych. Najpopularniejsze z nich to:

• Metoda termiczna – polega ona na mierzeniu temperatury ciała codziennie o tej samej porze. Wynik każdego pomiaru powinniśmy zapisywać. W dni płodne temperatura ciała będzie o około 0,2 °C wyższa.
• Metoda Billingsów – wykorzystując tą metodę kobieta musi obserwować śluz. Jest on lepki i przezroczysty podczas dni płodnych. To właśnie wtedy warto zainicjować zbliżenie z partnerem.

Pary starające się o dziecko często stosują obie metody na raz.

Jaka szansa na zajście w ciążę przy nieregularnych cyklach?

Nieregularne cykle miesiączkowe znacznie utrudniają obliczenie dni płodnych. Zwykle jest to znak, że poziom hormonów w organizmie kobiety nie jest prawidłowy. Warto więc udać się wtedy do lekarza i wykonać potrzebne badania przed ciążą. Znacznie ułatwi to proces starania się o dziecko.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy