Jakie badania wykonać przed planowaniem ciąży?
Przed zajściem w ciążę warto skontrolować swój stan zdrowia. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się komplikacji w czasie ciąży. Lekarza musi odwiedzić nie tylko kobieta, ale także jej partner. Jakie badania wykonać przed planowaniem ciąży? Zobacz poniżej!
Spis treści:
Badania przed planowaniem ciąży dla kobiety
Kobieta, która planuje macierzyństwo musi wykonać cały szereg badań. Ich wykonywanie najlepiej jest rozpocząć od wizyty u ginekologa. Lekarz z pacjentką przedyskutuje temat jej rodzicielskie plany, da jej wskazówki, jaki tryb życia prowadzić, aby zajść w ciążę jak najszybciej i wykona pierwsze badania – cytologię, badanie ginekologiczne, ocenę czystości pochwy, badanie piersi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz pomiar masy ciała. Ginekolog wyda również pacjentce skierowanie na wykonanie innych badań. Najważniejsze z nich to:
● Morfologia krwi
● Badanie ogóle moczu
● Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
● Badanie poziomu hormonów tarczycy (TSH)
● Krzywa cukrowa (oznaczenie poziomu glukozy we krwi)
● Lipidogram
● Badania na obecność przeciwciał wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy
● Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV
● Badanie w kierunku kiły
Kobieta powinna również odwiedzić stomatologa i wykonać kontrolę uzębienia.
Badania przed planowaniem ciąży – co z mężczyznami?
Swój stan zdrowia przed ciążą powinna sprawdzić nie tylko kobieta, ale także mężczyzna. Jest on takim samym rodzicem i tak samo jak kobieta przekazuje dziecku geny. Oboje powinni więc sprawdzić, czy wszystko z nimi w porządku.
Wykonanie badania genetycznego na etapie planowania ciąży pozwoli sprawdzić, czy znajdują się w nich mutacje, które możemy przekazać dziecku. Ich odziedziczenie może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznej choroby u maluszka, która może skutkować przedwczesnym porodem, uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią dziecka.
Badaniem genetycznym, które możemy wykonać na etapie planowania ciąży, jest kariotyp molekularny. W badaniu tym analizowany jest zestaw chromosomów pacjenta, który nazywa się kariotypem. Badanie to charakteryzuje się bardzo wysoką czułością, dlatego może ono wykryć nawet niewielkie wady. Jeśli badanie wykaże pewne nieprawidłowości, to konieczne będzie poszerzenie diagnostyki i wykonanie bardziej kompleksowego badania, takiego jak badanie WES.