Przeskocz do treści

Intensywne ruchy dziecka w brzuchu – czy to powód do niepokoju?

Niektóre dzieci w brzuszku mamy wykonują rozmaite akrobacje. Ciężarne mogą niemal non stop odczuwać kopniaki i różne ruchy, przez co żartują, że rośnie im mały piłkarz. Ale co właściwie oznaczają takie intensywne ruchy dziecka w brzuchu? Czy to powód do niepokoju? Wyjaśniamy w naszym artykule!

Spis treści:

  1. O czym świadczą intensywne ruchy płodu?
  2. Ruchy dziecka przed porodem
  3. Kiedy intensywne ruchy dziecka są powodem do niepokoju?

O czym świadczą intensywne ruchy płodu?

Aktywność dziecka w brzuszku mamy zależna jest przede wszystkim od tygodnia ciąży. Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się zwykle około 20 tygodnia ciąży. Aż do 30 tygodnia mogą one być bardzo intensywne, ponieważ w tym czasie dziecko ma w brzuszku bardzo dużo miejsca. Z czasem w kobiecej macicy będzie coraz mniej miejsca, dlatego maluch nie będzie miał przestrzeni na akrobacje. Ruchy po 30 tygodniu staną się więc mniej odczuwalne.
Intensywność ruchów maluszka zależna jest także od aktywności jego mamy. Dziecko najwięcej energii będzie miało chwilę po spożytym przez mamę posiłku. Rytm dobowy naszego maluszka także oddziałuje na jego aktywność. Jeśli maluch robi sobie drzemki w ciągu dnia, to ciężarna będzie odczuwać intensywne ruchy w nocy. Z kolei jeśli dziecko szaleje w dzień, to w nocy będzie bardziej spokojne.

Ruchy dziecka przed porodem

Ruchliwe dziecko po 35 tygodniu ciąży to znak, że wielkimi krokami zbliża się poród. Jego ruchy mogą czasem nawet zaboleć przyszłą mamę. Zwiększenie aktywności dziecka na tym etapie ciąży warto skonsultować z lekarzem, ale nie należy się niepokoić o nasze maleństwo. Objaw ten nie zawsze się pojawia, dlatego brak zwiększonej aktywności przed porodem również nie jest powodem do obaw.

Kiedy intensywne ruchy dziecka są powodem do niepokoju?

Liczba ruchów dziecka powinna zwiększać się regularnie do 30 tygodnia ciąży, a później się ustabilizować. Intensywne ruchy dziecka nie powinny więc nas niepokoić do tego momentu. Później zbyt duża lub zbyt mała aktywność może sygnalizować, że z dzieckiem dzieje się coś złego.
Po 30 tygodniu ciąży przyszłe mamy powinny monitorować aktywność swojego dziecka poprzez liczenie jego ruchów. Ich liczba na godzinę powinna być mniej więcej taka sama, ale nie mniejsza niż 10. Liczenie ruchów jest bardzo proste – wystarczy ułożyć się w wygodnej pozycji i liczyć każdy pojedynczy ruch naszego maluszka.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy