Na co zwrócić uwagę powinna kobieta w ciąży po 35 roku życia? Przeskocz do treści

Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę? Jak o siebie dbać?

Ciąża po 35 roku życia to aktualnie dość częste zjawisko. W takim wieku oczywiście wciąż mamy szansę na szczęśliwe macierzyństwo, ale wiąże się to z podwyższonym ryzykiem. Musimy o tym pamiętać, zachodząc w ciążę po 35 roku życia. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Jak o siebie dbać? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

 1. Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje
 2. Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?
 3. Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?

Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje

Im później kobieta zachodzi w ciążę, tym większe jest ryzyko rozwoju u dziecka wady wrodzonej, takiej jak zespół Downa. Na 1527 ciąż w wieku 20 lat zaburzenie to rozwija się zaledwie u jednego dziecka. Z kolei w przypadku ciąż w wieku 35 lat ryzyko to wynosi już 1:350.

Ciąża w wieku 35 lat wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wad wrodzonych. Kobiety te są także dużo bardziej narażone na poronienie, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową dziecka i cukrzycę ciążową.

Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

W każdej ciąży konieczne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. U kobiet po 35 roku życia jest to jeszcze bardziej istotne. Powinny one w szczególności pamiętać o następujących badaniach:

 •  Badaniu moczu
 •  Badaniu glukozy
 •  Morfologii krwi
 •  Cytologii
 •  OB
 •  Oznaczeniu grupy krwi i czynnika Rh
 •  Badaniu hormonów tarczycy
 •  Badaniu w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, cytomegalia czy toksoplazmoza
 •  USG dopochwowym

Kobiety ciężarne po 35 roku życia nie mogą zapomnieć także o diagnostyce prenatalnej. Dzięki nim wykryć możemy wady wrodzone u jeszcze nienarodzonych dzieci. Ciąża po 35 roku życia jest ciążą podwyższonego ryzyka, dlatego ciężarna ma prawo skorzystać z programu badań prenatalnych. Dzięki niemu może ona bezpłatnie wykonać USG genetyczne oraz test PAPP-A. Warto jednak pomyśleć o rozszerzeniu diagnostyki i wykonaniu badania wolnego płodowego DNA, takiego jak test NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone.

Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?

Kobieta ciężarna po 35 roku życia powinna szczególnie zadbać o swój styl życia. Musi ona przede wszystkim pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie pełnej składników odżywczych. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, wysypianie się oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Przyszła mama zrezygnować powinna także ze wszelkich używek.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy