Ciąża bliźniacza - jak można najlepiej się do niej przygotować? Przeskocz do treści

Ciąża bliźniacza – jak się przygotować? Jak zadbać o siebie?

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale także podwójny stres. Jest to ciąża podwyższonego ryzyka, dlatego musimy o siebie szczególnie zadbać. Jak to zrobić będąc w ciąży bliźniaczej? Jak się przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Ciąża bliźniacza – jak najlepiej o siebie zadbać?
  2. Wyprawka w ciąży bliźniaczej – jak się przygotować?

Ciąża bliźniacza – jak najlepiej o siebie zadbać?

W ciąży bliźniaczej musimy postarać się zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji. W tym celu kobieta ciężarna powinna:

  •  Suplementować kwas foliowy w większej dawce niż w przypadku ciąży pojedynczej – kobieta powinna przyjmować dziennie 400 μg kwasu foliowego. Suplementację rozpocząć należy już na etapie przygotowywania się do ciąży.
  •  Wybierz ginekologa, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich – nie każdy lekarz może się poszczycić takim doświadczeniem. Przed wyborem ginekologa sprawdź więc opinie innych pacjentek w internecie.
  •  Regularnie kontroluj swój stan zdrowia – w ciąży mnogiej niektóre badania muszą być wykonywane ze zwiększoną częstotliwością. Jednym z takich badań jest USG.
  •  Staraj się nieco zmniejszyć obciążenie kręgosłupa – pomóc może Ci w tym pas ciążowy. Dzięki niemu unikniesz bólu pleców.
  •  Wybierając szpital, wybierz placówkę o III stopniu referencyjności – w takich szpitalach znajdują się oddziały intensywnej opieki neonatologicznej, na które często trafiają narodzone bliźnięta.

Wyprawka w ciąży bliźniaczej – jak się przygotować?

Wyprawkę dla dzieci w ciąży bliźniaczej powinniśmy zacząć przygotowywać już w drugim trymestrze. Nie możemy czekać dłużej, ponieważ bliźniaki zwykle przychodzą na świat nieco wcześniej niż dzieci z ciąż pojedynczych. W przypadku bliźniąt istnieje także większe ryzyko przedwczesnego porodu. Musimy być więc przygotowani odpowiednio wcześniej.

Większość rzeczy z wyprawki dla bliźniąt nie różni się od tych kupowanych w przypadku ciąż pojedynczych. Musimy po prostu kupić wszystko podwójnie. Nie tyczy się to oczywiście wózka. W tym przypadku zakupić musimy wózek dla bliźniąt. Może być to wózek, w którym dzieci są ustawione jeden za drugim lub obok siebie.
Będąc w ciąży bliźniaczej, możemy wstrzymać się z kupowaniem dwóch łóżeczek. Dzieci na początku mogą spać w jednym. Drugie łóżeczko kupić możemy więc kilka miesięcy po porodzie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy