Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę? Jak o siebie dbać?
Ciąża po 35 roku życia to aktualnie dość częste zjawisko. W takim wieku oczywiście wciąż mamy szansę na szczęśliwe macierzyństwo, ale wiąże się to z podwyższonym ryzykiem. Musimy o tym pamiętać, zachodząc w ciążę po 35 roku życia. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Jak o siebie dbać? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje
- Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?
- Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?
Ciąża po 35 roku życia a możliwe komplikacje
Im później kobieta zachodzi w ciążę, tym większe jest ryzyko rozwoju u dziecka wady wrodzonej, takiej jak zespół Downa. Na 1527 ciąż w wieku 20 lat zaburzenie to rozwija się zaledwie u jednego dziecka. Z kolei w przypadku ciąż w wieku 35 lat ryzyko to wynosi już 1:350.
Ciąża w wieku 35 lat wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wad wrodzonych. Kobiety te są także dużo bardziej narażone na poronienie, poród przedwczesny, niską masę urodzeniową dziecka i cukrzycę ciążową.
Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?
W każdej ciąży konieczne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. U kobiet po 35 roku życia jest to jeszcze bardziej istotne. Powinny one w szczególności pamiętać o następujących badaniach:
- Badaniu moczu
- Badaniu glukozy
- Morfologii krwi
- Cytologii
- OB
- Oznaczeniu grupy krwi i czynnika Rh
- Badaniu hormonów tarczycy
- Badaniu w kierunku chorób zakaźnych, takich jak różyczka, cytomegalia czy toksoplazmoza
- USG dopochwowym
Kobiety ciężarne po 35 roku życia nie mogą zapomnieć także o diagnostyce prenatalnej. Dzięki nim wykryć możemy wady wrodzone u jeszcze nienarodzonych dzieci. Ciąża po 35 roku życia jest ciążą podwyższonego ryzyka, dlatego ciężarna ma prawo skorzystać z programu badań prenatalnych. Dzięki niemu może ona bezpłatnie wykonać USG genetyczne oraz test PAPP-A. Warto jednak pomyśleć o rozszerzeniu diagnostyki i wykonaniu badania wolnego płodowego DNA, takiego jak test NIFTY pro. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone.
Ciąża po 35 roku życia – jak o siebie zadbać?
Kobieta ciężarna po 35 roku życia powinna szczególnie zadbać o swój styl życia. Musi ona przede wszystkim pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie pełnej składników odżywczych. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, wysypianie się oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Przyszła mama zrezygnować powinna także ze wszelkich używek.