Badanie kariotypu - czy warto je wykonać? Przeskocz do treści

Badanie kariotypu – czy warto je wykonać?

Opinie o badaniu kariotypu, Jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie badania kariotypu, Jak długo czeka się na wynik badania kariotypu, Od czego zależy cena badania kariotypu

Badanie kariotypu to ocena struktury oraz ilości chromosomów w organizmie człowieka. Zalecane jest wykonanie tego badania szczególnie w sytuacji, kiedy kobieta przeżyła jedno lub kilka poronień i ponownie jest w ciąży. Czy warto wykonać takie badanie? Jak długo trwa i ile kosztuje?

Opinie o badaniu kariotypu
Jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie badania kariotypu?
Jak długo czeka się na wynik badania kariotypu?
Od czego zależy cena badania kariotypu?

Opinie o badaniu kariotypu

Badanie kariotypu jest bardzo polecane zarówno przez lekarzy, jak i rodziców. Pozwala wykryć wady chromosomalne u matki oraz ojca dziecka. Często to właśnie one są powodem wystąpienia poronienia. Aby nie doszło do niego ponownie, ludzie wykonują badanie kariotypu.

Lekarze zalecają wykonanie badania kariotypu parom, które długo starają się o dziecko i mają problemy z płodnością.

Jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie badania kariotypu?

Badanie kariotypu pozwala wykryć nieprawidłowości chromosomalne, czyli ilość oraz strukturę chromosomów. Dzięki temu, możemy dokładnie ocenić, czy ciąża będzie narażona na poronienie.

Wykonanie badania kariotypu pozwala zapobiec poronieniu oraz szybciej zareagować na nieprawidłowości dotyczące płodu. Dodatkowo zalecane jest u osób mających problemy z płodnością.

Jak długo czeka się na wynik badania kariotypu?

Cały proces badania kariotypu trwa zazwyczaj około 3 tygodnie. Badanie składa się wiele etapów. Na początku trzeba pobrać próbki. Następnie są one poddawane procesowi, w którym hoduje się komórki. Dopiero po dokładnej analizie jest możliwość uzyskania poprawnego wyniku.

Od czego zależy cena badania kariotypu?

Cena badania kariotypu waha się od 300 do 500 złotych. Wszystko zależne jest od miasta, w którym wykonuje się badanie oraz od wyboru laboratorium.

Istnieje możliwość uzyskania refundacji, ale jedynie w niektórych przypadkach. Kobieta może wykonać badanie kariotypu za darmo jeśli jest po poronieniu, ma powyżej 35 lat lub urodziła martwe dziecko.

Badanie kariotypu jest ważne, szczególnie w przypadku, kiedy ciąża może być zagrożona lub jeśli występuje podejrzenie wad wrodzonych u płodu. W takich przypadkach zaleca się wykonanie badania.

Nasi partnerzy