Badania na niepłodność – jakie badania zrealizować przy podejrzeniu niepłodności? Przeskocz do treści

Badania na niepłodność – jakie zrealizować?

Macie problem z niepłodnością? Szybka i dokładna diagnostyka pomoże Wam go rozwiązać. Dzięki niej macie szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Pamiętajcie, że badaniom powinniście poddać się oboje. Do kogo zatem się wybrać i jakie badania wykonać?

Od jakich badań rozpocząć diagnostykę niepłodności?
Badania na niepłodność dla kobiet
Badania na niepłodność dla mężczyzn

Badania na niepłodność – od czego zacząć?

Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego (3-4 stosunki tygodniowo) współżycia przez rok bez używania antykoncepcji, dotyczy aż 15-20% wszystkich par. Za ok. 40% problemów odpowiada niepłodność męska, za tyle samo kobieca, a za ok. 20% – leżąca po stronie obojga partnerów lub o nieustalonym podłożu.

Z tego powodu diagnostykę niepłodności powinniście zacząć oboje. Najpierw najlepiej udać się do ginekologa lub do kliniki leczenia niepłodności. Warto pamiętać, żeby szczegółowo odpowiadać na pytania lekarza w czasie wywiadu i stosować się do jego wskazówek. Specjalista dobierze odpowiednią diagnostykę, kierując na dalsze badania. Może zlecić wizyty np. u androloga, endokrynologa, seksuologa, psychologa, genetyka czy dietetyka.

Zobacz też: Niepłodność. Do jakiego specjalisty się udać?

Niepłodność – badania zalecane kobietom

Za niepłodność kobiecą najczęściej odpowiadają problemy z cyklem miesiączkowym – zwykle nieregularna owulacja lub całkowity jej zanik. Lekarz szczegółowo analizuje więc kobiecy cykl, a także zaleca badania hormonalne (hormonów płciowych oraz tarczycowych) oraz podstawowe (moczu, morfologię krwi). Przeprowadza też badania anatomiczne (m.in. USG macicy, jajników czy jamy brzusznej), sprawdzając budowę i funkcjonowanie narządów rozrodczych. Różnego rodzaju wady (np. macica dwurożna, mięśniaki czy polipy) również mogą uniemożliwiać poczęcie dziecka.


Zobacz najnowsze artykuły:


Kolejną grupą badań są testy genetyczne – szczególnie badanie kariotypu. W kilku procentach przypadków za niepłodność odpowiadają bowiem wady w DNA, które najczęściej nie dają innych widocznych objawów. Zwykle wykonuje się też badania immunologiczne oraz w kierunku infekcji wirusowych i bakteryjnych (np. różyczki czy toksoplazmozy).

Niepłodność – badania zalecane mężczyznom

Na początku mężczyzna powinien wykonać przede wszystkim badanie jakości nasienia. To właśnie nieprawidłowe parametry spermy (np. zbyt mało plemników w ejakulacie) mogą bowiem powodować problemy z poczęciem dziecka. Nieprawidłowości w nasieniu pojawiają się z wielu powodów, dlatego dalsza diagnostyka obejmuje m.in. badania podstawowe (morfologia krwi, badanie moczu), anatomiczne i hormonalne. Równie ważne są testy DNA (badanie kariotypu oraz w kierunku mutacji, np. CFTR). Stosunkowo często za niepłodność męską odpowiadają bowiem nieujawnione wcześniej mutacje genetyczne.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy