Badania inwazyjne płodu – na czym polegają? Kiedy warto je wykonać?
Badania inwazyjne płodu wykonywane są tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma potrzeby przeprowadzać ich u każdej ciężarnej, ponieważ ingerują one w środowisko płodu. Mogą więc prowadzić do pewnych powikłań. Kiedy trzeba wykonać takie badania? Czy badania inwazyjne płodu są niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
- Badania inwazyjne płodu – kiedy należy je wykonać?
- Rodzaje badań inwazyjnych płodu
- Alternatywa dla badań inwazyjnych płodu
Badania inwazyjne płodu – kiedy należy je wykonać?
Badania inwazyjne płodu to jeden z rodzajów testów prenatalnych. Bezpośrednio ingerują one w środowisko płodu, dlatego ze 100% pewnością mogą wykryć lub wykluczyć obecność wad wrodzonych u dziecka, takich jak zespół Downa.
Badania inwazyjne płodu powinny być poprzedzone wykonaniem testów przesiewowych. Dopiero po otrzymaniu ich nieprawidłowego wyniku zalecane jest przeprowadzenie diagnostyki inwazyjnej. Testy przesiewowe wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady. Badanie inwazyjne płodu ma potwierdzić ich wynik.
Rodzaje badań inwazyjnych płodu
Wyróżnia się kilka rodzajów badań inwazyjnych płodu. Najczęściej wykonywane są następujące testy:
- Amniopunkcja – jest to najczęściej wykonywane badanie prenatalne, ponieważ jego przeprowadzenie wiąże się z najmniejszym możliwym ryzykiem wystąpienia powikłań. Polega ona na nakłuciu powłok brzusznych pacjentki i pobraniu próbki płynu owodniowego. Następnie jest on przekazywany do analizy.
- Biopsja kosmówki – w tym przypadku próbką niezbędną do badania jest fragment kosmówki. Jest ona pobierana poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki za pomocą specjalnej igły biopsyjnej. Badanie to wiąże się z nieco większym ryzykiem wystąpienia powikłań niż w przypadku amniopunkcji.
- Kordocenteza – jest to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi pępowinowej, która pobierana jest poprzez nakłucie powłok brzusznych pacjentki. Badanie to wiąże się z aż dwukrotnie większym ryzykiem pojawienia się powikłań niż amniopunkcja.
Alternatywa dla badań inwazyjnych płodu
Przyszłe mamy często boją się wykonania badań inwazyjnych płodu. Mają jednak alternatywę. Mogą wykonać nieinwazyjny test typu NIPT, których czułość porównuje się do czułości amniopunkcji. Dzięki temu być może uda nam się uniknąć przeprowadzenia badania inwazyjnego.