Antykoncepcja: badania przy i przed rozpoczęciem stosowania
Antykoncepcja hormonalna to jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed niechcianą ciążą. Jej stosowanie może jednak wiązać się z wystąpieniem pewnych skutków ubocznych. Uchronić możemy się przed nimi, wykonując odpowiednią diagnostykę przed i w trakcie stosowania antykoncepcji. Antykoncepcja badania przy i przed rozpoczęciem – sprawdź jakie badania warto wykonać?
Spis treści:
Antykoncepcja – badania przed rozpoczęciem stosowania
Antykoncepcja hormonalna zawsze jest dobierana przez lekarza. Musi on porozmawiać z pacjentką na temat jej stylu życia, przyjmowanych leków oraz chorób występujących w najbliższej rodzinie. Następnie powinien on skierować pacjentkę na wykonanie następujących badań:
- Badania laboratoryjne z krwi – w pierwszej kolejności powinny być to takie podstawowe testy, jak morfologia krwi z rozmazem czy badanie glukozy. Wskazane jest także przeprowadzenie badań na poziom lipidów we krwi, badań na krzepliwość krwi oraz badań hormonalnych.
- Badania ginekologiczne, takie jak standardowe badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz USG piersi – pozwoli to ocenić anatomiczną budowę kobiety.
- Badania genetyczne – mogą one wykryć genetyczną skłonność do powstawania zakrzepów, która jest wyraźnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Badanie tego typu powinny wykonać w szczególności kobiety, które przebyły zakrzepicę, zatorowość płucną lub udar mózgu.
Antykoncepcja – badania przy stosowaniu
Wykonywanie regularnych badań kontrolnych w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej pozwoli monitorować jej skuteczność. Dzięki temu będziemy mogli szybko wykryć ewentualne działania niepożądane. Podczas stosowania antykoncepcji warto więc regularnie odwiedzać ginekologa, który będzie zlecał nam odpowiednie badania. Na konsultację zgłaszać należy się przynajmniej raz w roku.
Badania, które należy wykonywać kontrolnie w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej to:
- Morfologia krwi z rozmazem
- Badanie glukozy
- Badania na krzepliwość krwi – fibrynogen i czas protrombinowy
- Badania oceniającej poziom lipidów we krwi – cholesterol całkowity, tryglicerydy, cholesterol HDL i cholesterol LDL
- Badania hormonalne – FSH, LH, estradiol oraz hormony tarczycy – TSH, T3 i T4
- Badanie ginekologiczne
- USG narządów rodnych
- USG piersi