Leczenie zębów w ciąży - czy jest bezpieczne dla dziecka i ciężarnej? Przeskocz do treści

Leczenie zębów w ciąży i leczenie zębów przed ciążą

Stan uzębienia kobiety ciężarnej ma ogromny wpływ na rozwój jej dziecka. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto się więc o to zatroszczyć i wyleczyć wszystkie ubytki. Co jednak gdy ból zęba zaskoczy nas już po poczęciu? Czy w ciąży można leczyć zęby? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

1. Leczenie zębów a ciąża
2. Czy w ciąży można leczyć zęby?
3. Znieczulenie zęba w ciąży
4. Kanałowe leczenie zębów w ciąży
5. Leczenie zębów w ciąży – refundacja

Leczenie zębów a ciąża

Często usłyszeć można, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów. Jest to mit. Każdy ubytek czy stan zapalny może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. Uzębienie powinno być więc w ciąży regularnie kontrolowane, a wszystkie ubytki natychmiastowo leczone.

Stomatologa warto odwiedzić jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Dzięki temu będziemy mogły wyleczyć wszystkie ubytki zanim zaczniemy oczekiwać dziecka. W trakcie ciąży należy udać się do stomatologa trzy razy – po razie w każdym trymestrze ciąży. Dzięki temu zyskamy pewność, że stan naszej jamy ustnej nie zagraża naszemu maleństwu.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Przez cały okres ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o stan swojego uzębienia. Oznacza to, że powinna regularnie zgłaszać się do stomatologa. Oceni on stan jamy ustnej i w razie potrzeby rozpocznie leczenie. Jest ono możliwe i w żaden sposób nie zagraża dziecku. Jednak kobieta w ciąży nie może skorzystać ze wszystkich usług stomatologicznych.

Znieczulenie zęba w ciąży

Leczenie zębów w ciąży może być przeprowadzane ze znieczuleniem. Przyszłe mamy nie mogą jednak być znieczulane dowolnym preparatem. Pacjentka przed rozpoczęciem leczenia powinna więc poinformować stomatologa o swoim stanie, aby mógł on dobrać odpowiednie znieczulenie. Zwykle jest to preparat zawierający artykainę. Zakazane są z kolei środki obkurczające naczynia krwionośne. Ich użycie może prowadzić do niedokrwienia mięśnia macicy.

Kanałowe leczenie zębów w ciąży

Leczenie kanałowe w ciąży nie jest wskazane. Jednak jego odwlekanie może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego powinien więc podjąć stomatolog po ocenieniu stanu zęba.
Leczenie kanałowe często musi zostać poprzedzone wykonaniem zdjęcia RTG. Jednak w ciąży jest to całkowicie zakazane, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może źle wpłynąć na rozwijający się płód. W koniecznych przypadkach leczenie kanałowe powinno być więc wykonane za pomocą specjalnego mikroskopu.

Leczenie zębów w ciąży – refundacja

Wszystkie kobiety w ciąży mogą skorzystać z darmowego leczenia stomatologicznego. Do jego otrzymania nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy posiadanie zaświadczenia od lekarza potwierdzającego ciążę. Refundowane leczenie stomatologiczne przysługuje kobiecie od początku ciąży do 6 tygodni po porodzie.

Przyszła mama w ramach refundacji NFZ w gabinecie stomatologicznym może skorzystać z:

● Pomocy stomatologicznej w przypadku nagłego bólu zęba
● Kontroli stomatologicznej raz na kwartał
● Leczenie kanałowe każdego zęba do 3 kanałów
● Skaling, czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego z całego uzębienia raz na 6 miesięcy
● Znieczulenia w przypadku wykonywania jednej z refundowanych usług
● Założenia białych plomb w przednich zębach (górne i dolne jedynki, dwójki i trójki) oraz szarych plomb w pozostałych zębach

Ze wszystkich usług skorzystać możemy w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

1/5 - (2 głos / głosy)
1/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy