Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy musisz odstawić laktozę? Przeskocz do treści

Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy musisz odstawić laktozę?

Masz zapalenie tarczycy Hashimoto i zastanawiasz się, czy powinnaś odstawić laktozę – cukier mleczny? Bardzo często mówi się przecież o tym, że osoby z chorą tarczycą nie powinny spożywać tego składnika… Czy to rzeczywiście prawda? Nietolerancja laktozy a Hashimoto – poznaj najważniejsze informacje!

37% Polaków – tylu z nas może mieć pierwotną nietolerancję laktozy [1]

Jest to nietolerancja związana z obecnością pewnego wariantu genu LCT. Powoduje on, że w organizmie wytwarza się mniej enzymu potrzebnego do trawienia laktozy (laktazy). W konsekwencji mogą wystąpić takie objawy jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka czy mdłości, niekiedy pojawiające się dopiero z czasem.

Masz Hashimoto? W Twoim przypadku świadomość, że nietolerancja laktozy jest obecna, jest szczególnie istotna. A to dlatego, że w takiej sytuacji spożywanie laktozy może mieć dodatkowe konsekwencje…

Zobacz też: Hashimoto objawy – jak objawia się ta choroba?

Nietolerancja laktozy a Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Badania naukowe mówią, że gdy dana osoba ma nietolerancję laktozy i wyeliminuje ten składnik, przyswajanie tyroksyny może ulec poprawie. Innymi słowy: cukier mleczny u osób z jego nietolerancją może powodować obniżenie wchłaniania hormonu [2]. Odpowiednia dieta w tym przypadku może więc pomóc w obniżeniu TSH bez zwiększania dawki leku lub nawet po jej obniżeniu.

Badanie po kątem nietolerancji laktozy warto więc wykonać u osób z Hashimoto, o czym mówią źródła naukowe:

„W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [2]”.

A jeśli masz Hashimoto, ale nie masz nietolerancji laktozy?

Czy w takiej sytuacji powinnaś zrezygnować z laktozy? Wcale nie! Dieta bezlaktozowa jest zasadna u osób z wyraźnymi wskazaniami medycznymi (czyli obecnością nietolerancji). U reszty eliminacja laktozy może spowodować przyzwyczajenie organizmu do coraz mniejszej produkcji enzymu, który trawi ten cukier. A w konsekwencji może dojść do wtórnej nietolerancji.

Pamiętaj również, że chociaż bez mleka i jego przetworów można zdrowo żyć, konieczne jest zastąpienie ich innymi produktami, które mają podobne wartości odżywcze. Chodzi m.in. o wapń, selen, fosfor czy witaminy A, D, E i z grupy B.

To może Cię zainteresować: Produkty mączne przy Hashimoto? Dowiedz się, czy możesz je jeść


Źródła:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
[2] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.


Autor: Agnieszka | zdjęcie: andreas160578/pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głos / głosy)
5/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy