13 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Zmiany w Twoim organizmie Przeskocz do treści

13 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży

Właśnie kończy się pierwszy trymestr ciąży, więc znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia. To świetna wiadomość! Teraz będziesz też przybierała na wadze bardziej regularnie – ok. 0,5 kilograma na tydzień. Dlaczego?

Chodzi nie tylko o wciąż rosnące dziecko, ale także o powiększająca się macicę oraz większą ilość płynu owodniowego i krwi. W 2 tygodniu ciąży wciąż odczuwasz częstą potrzebę korzystania z toalety – ta dokuczliwa przypadłość niestety do porodu już nie minie. Masz jednak coraz lepsze samopoczucie i naprawdę podwyższone libido!

Pamiętaj, żeby dostarczać sobie i dziecku wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ważna jest więc zbilansowana i zdrowa dieta, jednak uważaj, żeby nie jeść za dwoje. Warto, abyś rozpoczęła korzystanie z kremów przeciw rozstępom (jeśli jeszcze tego nie robisz).

13 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać

Masz coraz mniej czasu, żeby przeprowadzić badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na 11-14 tydzień ciąży! Pamiętaj więc, żeby umówić się do lekarza. USG prawdopodobnie już wykonałaś, a jeśli nie, zrób je jak najszybciej.

Inne badania zaplanowane na ten okres ciąży to badania ogólne i ginekologiczne, pomiary masy ciała i ciśnienia krwi oraz ocena pH wydzieliny pochwowej. W 13 tygodniu ciąży wykonuje się też u niektórych przyszłych mam test PAPP-A (jeśli masz wskazania, będzie zrealizowany przez NFZ) i badanie moczu. Pamiętaj, że badanie w kierunku wad genetycznych warto wykonać bez względu na wiek i uwarunkowania rodzinne.

13 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka

Dzidziuś ma ok. 7,5-8 centymetrów i waży aż 20 gramów! Od teraz jednak podane miary będą miały charakter orientacyjny, a maluch zacznie rosnąć i przybierać na wadze bardzo indywidualnie. Jeśli rozwija się prawidłowo, nie będzie miało znaczenia, czy jest trochę mniejszy lub większy od innych dzieci w tym wieku.

Teraz zaczyna rosnąć głównie tułów (wcześniej przede wszystkim powiększała się główka), pojawiają się zawiązki zębów stałych i wytwarzają się struny głosowe, a co więcej – kostnieją czaszka i żebra. Ukształtowały się też kości, mięśnie i stawy, więc dziecko coraz bardziej porusza rączkami i nóżkami. Twarz malucha bardziej przypomina buzię małego człowieka. Dziecko ćwiczy też najważniejsze czynności, czyli połyka wody płodowe, siusia i rozwija mimikę.


Sorry, there are no polls available at the moment.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy