Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży
Każdy prawidłowo rozwijający się zarodek otoczony jest przestrzenią wypełnioną płynem. Struktura ta nazywana jest pęcherzykiem ciążowym. Pojawia się on w jamie macicy w czwartym tygodniu ciąży i zaczyna stopniowo wzrastać wraz z dzieckiem. Sprawdź, jaka powinna być jego wielkość w poszczególnych tygodniach ciąży!
Spis treści:
- Czym jest pęcherzyk ciążowy?
- Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży
- Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?
Czym jest pęcherzyk ciążowy?
Pęcherzyk ciążowy (gestational sac, GS) to mała struktura wypełniona płynem. Jest ona widoczna na USG na początkowych etapach ciąży, zanim uwidoczniony zostanie na nim zarodek. Zwykle podczas badania zobaczyć możemy go około 4-5 tygodnia ciąży. W pęcherzyku powinien rozwijać się zarodek. Potwierdzając obecność pęcherzyka ciążowego, lekarz może stwierdzić, czy nasza ciąża rozwija się prawidłowo. Pozwala on także stwierdzić ilość zarodków.
Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży
Wielkość pęcherzyka ciążowego mierzona jest tylko we wczesnej ciąży. Na początku 5 tygodnia ma on około 3 mm średnicy i rośnie z dnia na dzień. Zwykle powiększa się on o 1 mm na dobę. W szóstym tygodniu ciąży powinien mieć średnicę 10 mm, w siódmym tygodniu 18 mm, a w ósmym tygodniu 25 mm.
W kolejnych tygodniach pęcherzyk systematycznie wzrasta wraz z dzieckiem. Jego wielkość nie jest jednak już sprawdzana. Lekarz w późniejszych etapach ciąży monitoruje inne parametry, dzięki którym sprawdza, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Co oznacza pusty pęcherzyk ciążowy?
Niestety obecność pęcherzyka ciążowego nie zawsze oznacza prawidłowo rozwijającą się ciążę. Może ona być bezzarodkowa. W takiej sytuacji pęcherzyk ciążowy jest pusty. Zarodek nie powstaje w ogóle lub zostaje wchłonięty na bardzo wczesnym etapie ciąży. Taka sytuacja oznacza utratę ciąży. Przyczyną pustego jaja płodowego najczęściej są czynniki immunologiczne, ale spowodować mogą je także nieprawidłowości na tle immunologicznym.
Pusty pęcherzyk ciążowy po pewnym czasie sam obumiera. Kobieta może odczuwać wtedy ból brzucha oraz skurcze. Pojawić może się także plamienie z dróg rodnych. Zwykle wystarczy to do oczyszczenia się jamy macicy. Czasami jednak konieczne jest usunięcie z organizmu pustego jaja płodowego po konsultacji z lekarzem ginekologiem. W tym celu konieczne może być przyjęcie środków poronnych lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.