Pierwsza wizyta w klinice niepłodności – 4 praktyczne rady
Pierwsza wizyta w klinice niepłodności bywa stresująca. Żeby zminimalizować towarzyszące nerwy, warto więc odpowiednio się przygotować i wiedzieć, jak mniej więcej przebiega takie spotkanie. Oto 4 najważniejsze porady, dzięki którym nie tylko zmniejszysz stres, ale też poprawisz efektywność wizyty.
1. Przyjdź z partnerem/partnerką
Aby pierwsza wizyta w klinice niepłodności była udana, musicie przyjść na nią oboje – kłopot niepłodności zawsze dotyczy pary, a nie tylko jednej osoby. Co więcej, za problemy z płodnością w równej mierze mogą odpowiadać nieprawidłowości ze strony kobiety (40%), jak i mężczyzny (również 40%). Pozostałe 20% to niepłodność obojga partnerów lub o nieustalonej przyczynie.
Tylko wtedy, gdy będziecie obecni oboje, specjalista będzie mógł nie tylko dokładnie z Wami porozmawiać, ale też poznać Wasze oczekiwania, problemy i zlecić odpowiednie badania.
2. Przygotuj wyniki dotychczasowych badań
Zarówno tych związanych z niepłodnością, jak i innymi schorzeniami. Przynieś więc rezultaty badań laboratoryjnych, genetycznych, histopatologicznych i wszystkich tych, jakie były u Ciebie do tej pory realizowane. Lekarzowi przydadzą się też karty informacyjne ze szpitala czy opisy zabiegów i operacji. Pełna dokumentacja medyczna obojga partnerów ułatwi rozpoznanie problemu.
3. Przygotuj się na szczegółową rozmowę z lekarzem
Współpraca z lekarzem jest bardzo ważna – tylko wtedy będzie możliwa pomoc, dzięki której doczekacie się upragnionego potomka. Pierwsza wizyta w klinice niepłodności zawsze wiąże się więc ze szczegółowym wywiadem lekarskim.
Zadawane pytania dotyczą m.in. stanu zdrowia (np. historia chorób, historia miesiączkowania, przebyte operacje), trybu życia (dieta, stres, aktywność fizyczna, używki), przypadków niepłodności w rodzinie, częstotliwości stosunków seksualnych czy narażenia na szkodliwe czynniki (np. chemikalia).
Zawsze odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą, nie wstydź się i nie zatajaj istotnych informacji. Specjalista zmagał się już z różnymi przypadkami i ma bardzo duże doświadczenie, dlatego nawet najdrobniejsza informacja może okazać się istotna!
4. Pamiętaj, że być może zostaną wykonane pewne badania
W zależności od historii Waszych problemów, wcześniej wykonanych badań i standardów kliniki, już na pierwszej wizycie mogą być realizowane różnego rodzaju testy. Mogą to być m.in. badanie nasienia, USG dopochwowe, badanie ginekologiczne, posiewy czy badania anatomiczne. Inne badania zostaną zalecone do wykonania po wizycie.
Zobacz też: Niepłodność. Jakie badania zrobić?