W którym tygodniu ciąży jestem? Przeskocz do treści

W którym tygodniu ciąży jestem?

w którym tygodniu ciąży jestem

O początku ciąży mówimy wtedy, gdy komórka jajowa i plemnik połączą się. Nie da się ustalić tej daty co do dnia – data współżycia wcale nie musi być identyczną z datą zapłodnienia. Zadając sobie pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?”, powinnaś znać datę ostatniej miesiączki i owulacji. Wtedy będziesz mogła ustalić to w przybliżeniu, natomiast pewniej powie Ci to lekarz po pierwszym USG.

Data ostatniej miesiączki a tydzień ciąży – wylicz to sama

Znasz datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki? Świetnie – masz możliwość ustalenia w przybliżeniu, który to tydzień ciąży. W tym celu używa się reguły Naegelego. Mówi ona o tym, że każda ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego. Wykorzystaj kalkulator dostępny w internecie lub policz to samodzielnie. Na początku ciąży z tej reguły korzysta również lekarz.

Jak ustalić datę poczęcia? Warto abyś jednak zdawała sobie sprawę, że poczęcie ma miejsce w fazie owulacji, która (jeśli Twój cykl jest regularny) powinna wystąpić ok. 14 dni od rozpoczęcia krwawienia. Mówiąc np. o 7 tygodniu ciąży, lekarz ma na myśli fakt, że zapłodnienie miało miejsce ok. 5 tygodni wcześniej, czyli dziecko ma 5 tygodni.

Zobacz też: Kalendarz ciąży – poznaj najważniejsze daty!

Data stosunku i data zapłodnienia wcale nie muszą się pokrywać

Dlaczego? Do zapłodnienia może dojść jedynie w fazie owulacji, ale wypuszczona komórka jajowa może być zapłodniona aż przez 24 godziny. Plemniki natomiast mogą przetrwać w organizmie kobiecym aż 3-5 dni. Ustalenie rzeczywistego momentu poczęcia dziecka jest więc bardzo trudne.
Jeśli Twoje cykle są nieregularne, także owulacja następuje nieregularnie. Powoduje to, że ustalenie daty zapłodnienia staje się jeszcze trudniejsze. Dobrze jednak znać chociaż przybliżoną datę swojej owulacji, obserwując organizm.

W którym tygodniu ciąży jesteś? Najpewniej ustali to USG

USG realizowane w pierwszym trymestrze ciąży to najpewniejszy sposób na określenie, który to tydzień. Lekarz ustala wtedy, jaka jest długość od głowy do pupy dziecka (tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa – CRL), a później do wyniku dodaje 14 dni. Te 2 tygodnie to czas od pierwszego dnia ostatniego krwawienia do momentu owulacji. Wiek ciąży ustalony w ten sposób może różnić się od ustalonego na podstawie daty miesiączki – głównie wtedy, gdy Twoje cykle są nieregularne.

Wątpliwości co do ojcostwa rozwieje test DNA

Jeśli ustalenie tygodnia ciąży jest dla Ciebie ważne, ponieważ masz wątpliwości co do ojcostwa, tylko test DNA pozwoli Ci je rozwiać. Już w ciąży jednoznacznie potwierdzi albo wykluczy ojcostwo, ponieważ analizowane w nim fragmenty DNA (profile genetyczne – „genetyczne odciski palca”) nigdy się nie zmieniają (od poczęcia są więc identyczne).

Ciekawy artykuł: Dowiedz się jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu!

Nasi partnerzy