7 tydzień ciąży. Kalendarz ciąży
W 7 tygodniu ciąży dolegliwości niestety wciąż powinny się nasilać. Tkliwość piersi, mdłości, wymioty, nadwrażliwość na zapachy, wahania nastrojów, częstsze korzystanie z toalety, zmęczenie i osłabienie… To wszystko może Ci na tym etapie towarzyszyć.
Jeśli dużo wymiotujesz, Twoja waga może nieznacznie spaść, a w przeciwnym razie – mogłaś przytyć ok. 0,5-1 kilogram. Macica wciąż się powiększa, jednak brzuszek nie jest jeszcze widoczny. Prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie już sprawę ze swojego stanu.
7 tydzień ciąży. Badania, które warto wykonać
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, żeby właśnie teraz (w 7 tygodniu ciąży lub tydzień później) odbyła się pierwsza wizyta u ginekologa. Pamiętaj, żeby wybrać lekarza, któremu ufasz – będzie z Tobą jeszcze 8 miesięcy!
Pierwsza wizyta u lekarza w ciąży polega przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu na temat stanu Twojego zdrowia. Lekarz pyta m.in. o przebyte choroby, wcześniejsze ciąże, odbyte operacje i zabiegi, zażywane leki oraz występowanie chorób w Twojej rodzinie (i rodzinie partnera). To wszystko jest bardzo ważne, dlatego nie wstydź się mówić otwarcie o ewentualnych problemach.
Ginekolog powinien założyć też kartę ciąży, wyliczając wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki. Do 10. tygodnia ciąży powinnaś wykonać też m.in. badanie ginekologiczne, pomiar masy ciała i wzrostu, pomiar ciśnienia, badanie piersi, morfologię krwi, oznaczenie Rh, badanie moczu, badanie stężenia glukozy, analizę przeciwciał odpornościowych, badanie VDRL – w kierunku kiły oraz testy w kierunku HIV, HCV i toksoplazmozy. Najlepiej udaj się też do dentysty, który przeprowadzi kontrolę i ustali ewentualny plan leczenia.
7 tydzień ciąży. Rozwój i wygląd Twojego dziecka
7 tydzień ciąży to dla Twojego dziecka czas, w którym mierzy ok. 7 milimetrów. Tułów, rączki i nóżki zaczynają stopniowo się wydłużać, powstają dłonie i stopy (które na razie przypominają płetwy), a główka się powiększa. Następuje silny rozwój półkuli mózgowych i gałek ocznych z soczewkami. Intensywnie rozwijają się też zawiązki narządów wewnętrznych.