Przeskocz do treści

12-tygodniowe niemowlę – rozwój, żywienie, pielęgnacja

12 tydzień życia dziecka to koniec trzeciego miesiąca, a wraz z nim tzw. czwartego trymestru. Oznacza to, że maluszek jest już przyzwyczajony do życia poza brzuchem mamy. Staje się on coraz bardziej ruchliwy, ciekawski i aktywny. Jak przebiega jego rozwój? Co jest ważne w pielęgnacji 12-tygodniowego niemowlaka? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

 1. 12-tygodniowe niemowlę rozwój – jak przebiega?
 2. 12 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
 3. 12-tygodniowe niemowlę – pielęgnacja
 4. 12-tygodniowe niemowlę – karmienie

12-tygodniowe niemowlę rozwój – jak przebiega?

Dziecko w 12 tygodniu życia potrafi już:

 • Utrzymywać główkę w górze przez krótką chwilę
 • Położone na podłodze pełzać do przodu
 •  Świadomie otwierać i zamykać oczy
 •  Piszczeć i mruczeć
 •  Mlaskać
 •  Rozróżniać głosy najbliższych osób
 •  Świadomie patrzeć na mówiącą do niego osobę
 •  Świadomie się uśmiechać na widok bliskich osób
 •  Wykonywać coraz lepiej skoordynowane ruchy
 •  Wkładać do buzi swoje rączki i zabawki

12 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Dziecko w pierwszym roku życia przechodzi siedem skoków rozwojowych. Są to okresy intensywnego rozwoju układu nerwowego. W 12 tygodniu życia kończy się trzeci skok rozwojowy. Po jego zakończeniu dziecko będzie sprawnie łapać przedmioty dwiema rączkami, leżąc, próbuje odpychać się nóżkami oraz śledzić wzrokiem osobę lub przedmiot.

12-tygodniowe niemowlę – pielęgnacja

W pielęgnacji 12-tygodniowego niemowlęcia niezwykle ważny jest kontakt fizyczny z rodzicami. Często się przytulajcie, głaskajcie i wspólnie śpijcie. Świetnie sprawdzą się też masaże małego ciałka. Dzięki temu wzmocnicie więź, a dziecko będzie czuło się bezpieczne i kochane.
Twoje dziecko w 12 tygodniu życia powinno być już po przyjęciu szczepionki DTP (przeciw tężcowi, krztuścowi oraz błonicy). Jeśli jeszcze nie zaszczepiliście dziecka, to powinniście zrobić jak najszybciej. Na tym etapie życia może ono także przyjąć szczepionkę przeciwko polio i Hib.

12-tygodniowe niemowlę – karmienie

Dieta dziecka w 12 tygodniu życia powinna składać się tylko z mleka. Maluszek jest jeszcze za mały na przyjmowanie pokarmów stałych. Mleko dziecku powinniście podawać o konkretnych godzinach, ponieważ w tym wieku maluszki mają już ustalone pory karmienia. Najczęściej jedzą one co 3-4 godziny.
Pamiętajcie, że dziecko w 12 tygodniu życia może jeść zarówno mleko z piersi, jak i mleko modyfikowane. Oba sposoby karmienia są tak samo dobre i wartościowe dla maluszka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy