Trombofilia i jej wpływ na zdrowie matki i dziecka
Trombofilia jest cichym winowajcą wielu poronień. Dlatego kobietom, które więcej niż raz straciły ciążę, zaleca się sprawdzenie, czy nie chorują na nadkrzepliwość krwi. Trombofilia i jej wpływ na zdrowie nie musi być dużym problemem w ciąży, ale tylko wtedy, gdy zostanie szybko wykryta.
Spis treści
Dlaczego trombofilia jest niebezpieczna?
Nadkrzepliwość (trombofilia) krwi zmienia parametry krwi w taki sposób, że dochodzi do tworzenia się zakrzepów w różnych częściach organizmu. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj już w dzieciństwie, ale często nie są zauważone przez opiekunów dziecka. Z czasem ryzyko powstawania zakrzepów rośnie, a niektóre czynniki jeszcze je zwiększają. Jednym z nich jest właśnie ciąża, ponieważ np. powiększająca się macica coraz bardziej uciska żyły biodrowe. Pierwsze objawy trombofilii wrodzonej mogą być mylone z normalnymi oznakami ciąży, np. duszność, puchnięcie nóg. Niezdiagnozowana nadkrzepliwość krwi jest niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do śmierci człowieka. Zakrzepy mogą np. zablokować dopływ krwi do mózgu.
Trombofilia wrodzona – czemu dochodzi do poronienia?
Trombofilia wrodzona uniemożliwia prawidłowe odżywianie płodu. W konsekwencji obumiera on na początku ciąży lub, jeśli uda mu się przetrwać, rozwija się wolniej. Niekiedy lekarz zaleca wykonanie badania na trombofilię właśnie dlatego, że widzi zbyt wolny wzrost dziecka. Badanie to warto też wykonać w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Być może dochodzi do zapłodnienia, ale bardzo szybko dochodzi do utraty śmierci dziecka. Wtedy kobieta może być przekonana, że nie była w ciąży. Oczywiście najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy nadkrzepliwość krwi zostaje wykryta jeszcze w trakcie „starania się” o dziecko. Wtedy lekarz regularnie kieruje kobietę na badania parametrów krzepliwości krwi, przypisuje pacjentce lek, np. heparynę. Ponadto częściej wykonuje USG w ciąży, aby od razu wykryć objawy tzw. hipotrofii płodu.
Co jest przyczyną trombofilii i jak się ją diagnozuje?
Za powstanie trombofilii odpowiadają mutacje w genach (trombofilia wrodzona) lub inne choroby, np. zespół antyfosfolipidowy (trombofilia nabyta). Badanie na trombofilię wrodzoną nie jest uciążliwe dla pacjenta. Wystarczy udać się do laboratorium genetycznego, oddać próbkę zawierającą DNA (np. wymaz z policzka) i zlecić wykonanie testu na trombofilię. Badanie to powinien też wykonać mężczyzna, jeżeli jego partnerka nie może zajść w ciążę lub jej donosić. Być może jest on obciążony mutacją genu MTHFR, a to znacznie zwiększa ryzyko poronienia.