Rozpoznaj pierwsze objawy ciąży! Najważniejsze informacje Przeskocz do treści

Rozpoznaj pierwsze objawy ciąży!

pierwsze objawy ciąży

Każda kobieta, która chce zostać matką, z niepewnością i oczekiwaniem wypatruje pierwszych objawów ciąży. Na co więc warto zwracać szczególną uwagę podczas początkowych tygodni od zapłodnienia?

Najczęstsze pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki to jeden z najbardziej znanych i zauważalnych pierwszych objawów ciąży. Jednak to zaledwie początek wielu potencjalnych symptomów, które kobieta może odczuwać w początkowym stadium stanu brzemiennego.

Jakich innych objawów ciąży należy wypatrywać?

  • Krwawienie implantacyjne – Różni się od menstruacji i może występować pod postacią niezbyt obfitego krwawienia lub plamienia. Pojawia się między 6 a 12 dniem od zapłodnienia.
  • Częste oddawanie moczu – Macica stopniowo powiększa się w przygotowaniu na przyjęcie dziecka i – szczególnie około 6-7 tygodnia ciąży – zaczyna uciskać pęcherz moczowy przyszłej mamy. Dodatkowo zwiększa się przepływ krwi przez nerki, co wpływa na ich intensywniejszą pracę.
  • Czułość na zapachy, mdłości i wymioty – Rosnący poziom hormonu hCG sprawia, że zmysł węchu jest niezwykle wrażliwy podczas 5 a 12 tygodnia ciąży. Reaguje nawet na przyjemne zapachy, co może prowadzić do częstych nudności, a nawet wymiotów.
  • Wrażliwość i powiększenie biustu – Piersi stają się nabrzmiałe i tkliwe na dotyk, a od 6-7 tygodnia ciąży powiększają się i ich brodawki ciemnieją.
  • Senność, zmęczenie i apatia – Już w pierwszym tygodniu ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzą stopniowe, ale zauważalne zmiany – rośnie stężenie progesteronu oraz ciśnienia krwi, a poziom cukru obniża się. Prowadzi to do częstego zmęczenia, zwłaszcza podczas popołudniowych i wieczornych godzin.

Kiedy pora na test ciążowy?

Pierwsze objawy ciąży mogą być przydatnymi obserwacjami, ale warto wykonać również testy ciążowe. Wykrywają one w moczu kobiety wyższe stężenie hormonu hCG, który gwałtownie rośnie aż do 10 tygodnia od zapłodnienia. Pewność testu ciążowego wynosi aż 99% i jedynie w niewielu przypadkach wyniki mogą być sporne. Testy mają różne czułości na stężenie hormonu, a najwrażliwsze z nich mogą dać wyniki nawet już 10 dni po zapłodnieniu.

Pierwsze objawy ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy