Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu – dlaczego badanie to jest tak istotne?
W ciąży jednym z najważniejszych badań jest ultrasonografia. Jest ono proste w wykonaniu, bezpieczne oraz pozwala wiele dowiedzieć się o rozwoju dziecka. Co może zostać wykryte w badaniu? Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu?
Ultrasonografia to badanie obrazowe. Polega ono na użyciu głowicy emitującej ultradźwięki. Jest ona przykładana do ciążowego brzuszka, dzięki czemu na monitorze możemy uzyskać obraz tego, co dzieje się wewnątrz.
W trakcie badania USG lekarz może ocenić rozwój płodu. Jest to badanie nieinwazyjne, co oznacza, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla matki i dziecka. USG nie stwarza ryzyka rozwoju żadanych powikłań zdrowotnych. Lekarz może bezpiecznie ocenić:
- Ilość płodów
- Struktury kostne płodu
- Rozwój narządów wewnętrznych
- Czynności serca płodu
- Ruchy płodu
- Stan łożyska
USG to badanie, w którym wykryć można wiele ciążowych komplikacji. W jego trakcie lekarz zauważyć można m.in. oznaki wskazujące na wady serca czy wady cewy nerwowej, takie jak rozszczep kręgosłupa. USG pozwala także na wykrycie cech wskazujących na choroby wrodzone. Jest ono szczególnie pomocne w rozpoznaniu zespołu Downa. Może ono wykryć jednak tylko zwiększone ryzyko rozwoju zaburzenia. Do postawienia jednoznacznej diagnozy konieczne będzie wykonanie kolejnych badań.
Ile razy w ciąży należy wykonać USG?
Jednorazowe wykonanie badania USG w ciąży może nic nam nie dać. Lekarz może nie być jeszcze w stanie uwidocznić żadnych cech wskazujących na wady wrodzone. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, aby badanie to wykonać w ciąży co najmniej trzy razy. Przeprowadzić warto je więc przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Pierwszy raz kobieta powinna na USG zgłosić się między 6 a 8 tygodniem. Na tym etapie ciąży lekarz będzie mógł bez problemu uwidocznić płód.
Większość kobiet ma przeprowadzane badanie USG znacznie częściej niż trzy razy w ciąży. Z reguły lekarze przeprowadzają je na każdej wizycie kontrolnej, a więc co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu mogą regularnie monitorować rozwój ciąży i bardzo szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.