Płodność po porodzie: jak rozpoznać, że znów jestem płodna?
W trakcie ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do wielu różnych zmian. Ciało kobiety po porodzie potrzebuje więc czasu, aby wrócić do równowagi. Do stanu sprzed ciąży powrócić musi również kobieca płodność. Może zająć to kilka tygodni. Sprawdź, kiedy powinna powrócić kobieca płodność po porodzie!
Spis treści:
- Płodność po porodzie – czy karmienie dziecka ma na nią wpływ?
- Powrót płodności po porodzie – jak się objawia?
Płodność po porodzie – czy karmienie dziecka ma na nią wpływ?
Sposób karmienia dziecka ma dość duży wpływ na to, kiedy kobieta po porodzie znów stanie się płodna. Najpóźniej płodność odzyskają te mamy, które karmią swoje dziecko piersią. Dochodzi u nich do laktacyjnego braku miesiączki, czyli tzw. zjawiska LAM. Jest ono spowodowane wysokim stężeniem hormonu zwanego prolaktyną w organizmie. Odpowiada on za produkcję mleka w piersiach oraz zatrzymanie owulacji. W konsekwencji w kobiecym organizmie nie dochodzi do wszystkich zmian związanych z cyklem miesiączkowym, a więc płodność nie może wrócić do normy.
Karmienie piersią co prawda bardzo obniża kobiecą płodność, ale nie można traktować go jako metody antykoncepcji. Szanse na zapłodnienie są niewielkie, ale wciąż może do niego dojść. Zastosujmy więc antykoncepcję, jeśli nie planujemy powiększenia rodziny.
Kobiety, które karmią swoje dziecko mlekiem modyfikowany, dużo szybciej odzyskają płodność po porodzie. Najczęściej trwa to około czterech tygodni, ale niektóre kobiety stają się płodne już po dwóch.
Powrót płodności po porodzie – jak się objawia?
Powrót płodności po porodzie możemy rozpoznać po powrocie krwawienia miesiączkowego. Jeśli wystąpiła miesiączka, to cykl miesiączkowy musi już funkcjonować tak jak przed ciążą. Dochodzi więc do owulacji, w trakcie której kobieta jest najbardziej płodna. Oznacza to, że kobieta odzyskuje płodność już kilka dni przed pierwszą po porodzie miesiączką.
Inne objawy powrotu płodności po porodzie nie są tak charakterystyczne, jak krwawienie miesiączkowe. Gdy stajemy się płodne, nasz śluz staje się bardziej przejrzysty, śliski i lepki. Wzrośnie także temperatura naszego ciała. Wzrost ten jednak będzie niewielki, po podniesie się ona tylko o 0,2 stopnia Celsjusza. Taki wzrost temperatury ciała zauważyć możemy tylko poprzez wykonywania regularnych pomiarów codziennie o tej samej porze.