Kilka dowodów na to, że planowanie ciąży i badania prenatalne mają duży sens
Czy wiesz, dlaczego planowanie ciąży i badania prenatalne mogą bardzo zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka? Na konkretnych przykładach wyjaśnimy czemu zapobiega m.in. suplementacja kwasu foliowego i wykonanie badań NIPT.
Spis treści
Planowanie ciąży i badania prenatalne – jakie są zalecenia?
Para, która chce zwiększyć szansę na urodzenie zdrowego dziecka, powinna zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów oraz starać się jeść zdrowo. Kobieta musi też pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego oraz witaminy D3. Zaleca się też, aby potencjalna mama wykonała szereg badań, a w tym:
- morfologię krwi,
- oznaczenie poziomu hormonów,
- badanie ogólne moczu,
- cytologię
- oznaczenie poziomu glukozy na czczo.
Natomiast w ciąży lista zaleceń wydłuża się między innymi o bezpłatne bezpieczne badania prenatalne (USG, test PAPP-a,), doustny test obciążenia glukozą, GBS. Coraz głośniej jest też o badaniach NIPT. Na razie nie są one refundowane przez NFZ, więc ginekolodzy często o nich nawet nie informują. A szkoda, bo np. NIFTY PRO wykrywa aż 102 nieprawidłowości genetycznych.
Czemu ciążę powinno się zaplanować?
Celem planowania ciąży jest stworzenie dziecku najlepszych warunków do rozwoju pod sercem. Kobieta musi być zdrowa i być w stanie dostarczyć dziecku wszystkiego co potrzebuje. Planowanie ciąży zapobiega m.in.
- nieprawidłowemu wykształcenie cewy nerwowej (np. rozszczep kręgosłupa) – jako skutku niedoboru kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży. Dlatego kobieta powinna przyjmować kwas foliowy co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę.
- poronieniu na początku ciąży – np. w wyniku zaburzeń hormonalnych,
- konieczności dokonania trudnych wyborów – brak cytologii może sprawić, że dopiero w ciąży zostanie wykryty np. rak szyjki macicy. Leczenie nowotworów w ciąży jest dużo trudniejsze niż przed poczęciem. Wielu leków nie można stosować, ponieważ źle wpływają na płód.
Czego można uniknąć dzięki badaniom prenatalnym?
Badania prenatalne mają na celu sprawdzenie, czy dziecko nie ma wad wrodzonych, np. wady serca, chorób genetycznych. Niektóre z nich można leczyć wewnątrzmacicznie. Nawet jeżeli nie jest to możliwe, to wykrycie problemu zdrowotnego u dziecka pozwala na lepsze przygotowanie się personelu medycznego na urodzenie się chorego noworodka. Czasami ratuje to życie maleństwa. Ponadto jego przyszli rodzice mogą jeszcze w ciąży skonsultować stan zdrowia maluszka ze specjalistami, np. genetykiem klinicznym. Z kolei wiedza, że badania prenatalne nie wykazały chorób u dziecka, przynosi rodzicom duży spokój wewnętrzny.