Objawy ciąży pozamacicznej, które powinnaś znać
Na początku objawy zdrowej ciąży, a później bóle z jednej strony podbrzusza i plamienie… To niektóre symptomy ciąży pozamacicznej (ektopowej), która dotyka ok. 2% ciężarnych. Poznaj więcej objawów tego rodzaju anomalii i dowiedz się, jak postępować w razie jej podejrzenia!
Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej
Na początku ciąża pozamaciczna daje takie same oznaki, jak zdrowa. Zanika więc krwawienie miesiączkowe, piersi stają się obrzmiałe i bolą, pojawiają się złe samopoczucie i nadmierna senność.
W około połowie przypadków wynik pozytywny daje też test ciążowy. Dlaczego? Za dwie kreski odpowiada wysokie stężenie hormonu beta-HCG, które przy ciąży pozamacicznej również się podwyższa.
Ciąża pozamaciczna – inne, charakterystyczne objawy
Z czasem pojawiają się też plamienie lub krwawienie oraz bóle podbrzusza. Plamienie najczęściej ma formę gęstej, brunatnej wydzieliny. Bóle również są charakterystyczne: zwykle obejmują jedną stronę (tę, w której zagnieździł się zarodek) i mają formę tępego kłucia, które nie ustępuje samo.
Pamiętaj, że nie wszystkie te objawy ciąży muszą występować jednocześnie i w takim samym natężeniu. Każdy organizm jest inny i reaguje w odmienny sposób.
Kiedy występuje zagrożenie życia?
Jeśli bóle i plamienie nasilają się, a dodatkowo pojawiają się inne objawy – mogło dojść do krwawienia do jamy brzusznej i wstrząsu z powodu pęknięcia miejsca, w którym zagnieździł się zarodek.
Mogą wystąpić promieniowanie bólu w stronę barku i przepony, poty, kłucie przy oddychaniu, bladość, parcie na mocz, niskie ciśnienie krwi i szybkie tętno. To znak, że konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu!
Ciąża pozamaciczna – na czym polega i dlaczego się pojawia?
Przy ciąży pozamacicznej zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy – najczęściej w obrębie jajowodów. Niewystarczająco szybko wykryta może wciąż się powiększać, a później uszkodzić przestrzeń, w której się znajduje. Ciążę pozamaciczną powodują najczęściej nieprawidłowości w jajowodach, np. w ich budowie czy te spowodowane infekcjami.
Diagnostyka i leczenie ciąży pozamacicznej
Diagnostyka ciąży pozamacicznej polega na wykonaniu USG, żeby sprawdzić, czy zarodek występuje w jamie macicy. Później zostaje pobrana krew (badanie beta-HCG). Szybkość wdrożenia leczenia zależy m.in. od stopnia rozwoju ciąży pozamacicznej oraz od tego, czy doszło już do wstrząsu. Mały zarodek wymaga podawania specjalnych leków, a gdy nie ma na to czasu – ciążę pozamaciczną się wycina.
Masz pytania odnośnie ciąży po poronieniu? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.
Jak długo staracie się o ciążę?
- Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
- Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
- Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)
Liczba głosów: 9 347