Noworodek kicha! Czy to niebezpieczne? Co wtedy należy robić? Przeskocz do treści

Noworodek kicha – czy to normalne?

Noworodkom często zdarza się kichać. U świeżo upieczonych rodziców zwykle wywołuje to ogromną panikę. Najczęściej jest ona bezzasadna, ponieważ jest ona spowodowana fizjologicznym odruchem. Co to oznacza? Czy to jedyna możliwa przyczyna kichania u noworodka? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Noworodek kicha – odruch jako przyczyna kichania
  2. Noworodek kicha – inne możliwe przyczyny

Noworodek kicha – odruch jako przyczyna kichania

Oddychanie powietrzem atmosferycznym to kompletna nowość dla dziecka, które dopiero przyszło na świat. Musi ono się do tego przyzwyczaić. Błona śluzowa noska musi oczyścić się z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. W konsekwencji pojawia się odruch kichania.
Kichanie u noworodka może być także spowodowane przez karmienie piersią. W jego trakcie do noska dziecka może dostać się pokarm, ponieważ struktury anatomiczne u noworodka są jeszcze nie w pełni dojrzałe. W takiej sytuacji organizm wyzwala odruch obronny, którym jest właśnie kichanie.

Noworodek kicha – inne możliwe przyczyny

Odruch fizjologiczny jest najczęstszą przyczyną kichania u noworodka. Nie jest to powód do niepokoju. Jednak nie zawsze kichanie jest spowodowane przez odruch. Z pewnością tak nie jest, jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

• Gorączka
• Kaszel
• Osłabienie apetytu
• Ogólny niepokój dziecka
• Katar z gęstą wydzieliną z nosa o zielonkawej lub żółtej barwie

W takiej sytuacji powinniśmy się nieco zaniepokoić, ponieważ przyczyną kichania najprawdopodobniej jest infekcja. Dla tak małego dziecka jest ona dużo bardziej niebezpieczna niż dla starszych pociech. Warto więc skonsultować się z pediatrą jak najszybciej. Zbada on dziecko, ustali przyczynę infekcji i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Bardzo często powodem kichania u noworodka jest alergia. W takiej sytuacji dziecko kicha tzw. salwami, czyli kilka lub kilkanaście razy z rzędu. Najczęściej jest to spowodowane przez alergię wziewną, która może być wywołana przez takie alergeny jak kurz, grzyby czy pleśń. Może się jednak zdarzyć, że przyczyną kichania jest alergia pokarmowa spowodowana m.in. przez białka mleka krowiego. Zwykle wtedy oprócz kichania pojawiają się objawy gastryczne, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Jeśli podejrzewamy, że kichanie u naszego dziecka spowodowane jest przez alergię, to polecamy odwiedzić alergologa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy