Niepłodność – czym jest, jak zdiagnozować i jak leczyć niepłodność?
Niepłodność dotyka ok. 15-20% par. Jej przyczyn może być bardzo dużo: zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, pamiętaj, że określenie przyczyny niepłodności i wdrożenie terapii najczęściej pozwala począć i urodzić zdrowe dziecko w przyszłości.
Niepłodność – na czym polega?
O niepłodności mówi się wtedy, kiedy para nie może począć dziecka przez rok przy współżyciu średnio 3-4 razy w tygodniu i bez korzystania z jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Do niepłodności zalicza się również problemy z donoszeniem ciąży. Problemy na tym tle ma prawie co piąta para, w różnym wieku. Ok. 35% przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, tyle samo po stronie mężczyzny, a za ok. 20% odpowiadają oboje.
Niepłodność – przyczyny u kobiet
Najczęstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę u kobiety są zaburzenia w cyklu miesiączkowym. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. problemami hormonalnymi, chorobami tarczycy, otyłością lub niedowagą czy chorobami narządów rodnych (np. zespół policystycznych jajników – PCOS). Niepłodność mogą powodować także czynniki genetyczne (np. wady kariotypu czy zespół Turnera) oraz psychologiczne (np. nadmierny stres). Do przyczyn należą także wady w budowie narządów rodnych (macicy, jajników, jajowodów, szyjki macicy, pochwy).
Niepłodność – przyczyny u mężczyzn
U mężczyzn za niepłodność odpowiadają głównie problemy z jakością nasienia. Powodują je zarówno zła dieta, używki czy stres, jak i wiele chorób. Należą do nich m.in. choroby tarczycy, wady w budowie anatomicznej narządów rodnych czy choroby jąder (np. żylaki, urazy, wnętrostwo). Częstą przyczyną niepłodności u mężczyzn są również czynniki genetyczne – wady w kariotypie czy mutacja genu CFTR. Do problemów z poczęciem dziecka mogą przyczynić się również stres czy zaburzenia funkcji seksualnych.
Niepłodność – leczenie
Leczenie niepłodności polega na wykryciu przyczyny problemów z zajściem w ciążę, a następnie wdrożeniu odpowiedniej i indywidualnie dostosowanej terapii. Ze względu na bardzo zróżnicowaną liczbę przyczyn niepłodności, może być konieczna konsultacja u wielu lekarzy specjalistów, m.in. ginekologa, androloga, genetyka, psychologa czy dietetyka. Bardzo często potrzebna jest również stymulacja owulacji i/lub spermatogenezy.