Kształt brzucha w ciąży – od czego zależy? Jak się zmienia?
Kobiecy brzuszek w ciąży budzi wiele emocji. Może on mieć różne kształty. U niektórych kobiet jest on bardziej spiczasty, u innych okrągły, a u jeszcze innych bardziej rozlany na boki. Wiele osób wierzy, że na tej podstawie można przewidzieć płeć dziecka. Czy ma to coś wspólnego z prawdą? Od czego zależy kształt brzucha w ciąży? Sprawdź poniżej!
Spis treści:
- Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?
- Czy kształt brzucha w ciąży się zmienia?
- Kształt brzucha w ciąży – czy na jego podstawie możemy przewidzieć płeć dziecka?
- Kiedy kształt brzucha w ciąży powinien nas zaniepokoić?
Od czego zależy kształt brzucha w ciąży?
Na kształt brzucha w ciąży wpływ mogą mieć następujące czynniki:
- Predyspozycje genetyczne
- Ułożenie mięśni brzucha
- Siła mięśni brzucha
- Masa ciała ciężarnej
- Ułożenie dziecka w macicy
Czy kształt brzucha w ciąży się zmienia?
Kształt brzucha w ciąży może ulec pewnym zmianom tuż przed porodem. Dziecko, przygotowując się do narodzin, przesuwa się niżej w miednicy, co powoduje opadanie ciążowego brzucha. Dzięki temu kobieta może odczuć znaczną ulgę, ponieważ zmniejsza się nacisk na górną część tułowia.
Przed samym porodem ciążowy brzuch może zacząć stawać się twardszy. Jest to spowodowane rozciąganiem się macicy oraz skurczami przepowiadającymi, znanymi jako skurcze Braxtona-Hicksa. Twardnienie brzucha może być także efektem wzmożonej aktywności dziecka.
Kształt brzucha w ciąży – czy na jego podstawie możemy przewidzieć płeć dziecka?
Istnieje ludowy przesąd, według którego kształt brzucha może wskazywać na płeć dziecka. Zgodnie z nim, spiczasty brzuch sugeruje narodziny chłopca, a bardziej okrągły – dziewczynki. Niestety, nie ma to żadnego naukowego uzasadnienia. Jest to jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów ciążowych i nie warto brać go pod uwagę.
Kiedy kształt brzucha w ciąży powinien nas zaniepokoić?
Ciążowy brzuch może przybierać różne kształty. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Niemniej jednak jego wygląd może czasami sugerować ciążowe komplikacje. Warto więc obserwować zmiany w kształcie i wielkości brzucha, takie jak:
- Brak wzrostu lub bardzo powolny wzrost ciążowego brzucha – w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem. Może to wskazywać na zbyt małą ilość płynu owodniowego (małowodzie), co może prowadzić do niedorozwoju płodu.
- Bardzo szybki wzrost ciążowego brzucha- również wymaga to wizyty u ginekologa. Może to oznaczać nadmiar płynu owodniowego (wielowodzie), co może być związane z cukrzycą ciążową lub wadami rozwojowymi płodu.